• امروز : پنج شنبه - 18 آذر - 1400
  • برابر با : 5 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Thursday - 9 December - 2021

بایگانی‌های یادداشت - پیام آوران معدن و فولاد

09آذر
زمستان فولادسازان آغاز شد
محدودیت گاز و توقف تولید صنایع فولادی

زمستان فولادسازان آغاز شد

پیام خسروی سعید

 براساس سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی تا افق ۱۴۲۰، تراز گازی کشور از سال 1400 منفی خواهد شد و این بدین معناست که مصرف گاز از میزان تولید گاز پیشی خواهد گرفت. کما اینکه کمبود گاز مورد نیاز صنایع پیش از شروع زمستان و با اولین موج‌های سرما در پاییز، آغاز شده است. گاز به‌عنوان منبع اصلی تامین انرژی در کشور ما استفاده می‌شود. این منبع انرژی نیاز بخش خانگی و صنعتی را تامین می‌کند. در چنین موقعیتی اولویت اصلی وزارت نفت، به تامین نیاز بخش خانگی اختصاص یافته است. اما صنایع مصرف‌کننده انرژی همچون فولاد و سیمان تحت تاثیر این کمبود قرار خواهند گرفت.

09آذر
بحران گاز در کمین صنایع
بازنگری در سیاست‌های بخش انرژی ضروری است

بحران گاز در کمین صنایع

بردیا امیر تیموری

  گاز طبیعی به‌عنوان منبع اصلی تامین انرژی در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد و در همین حال بار اصلی تامین سوخت زمستانی کشور را بر دوش دارد. از سال گذشته شاهد محدودیت‌هایی در روند تامین گاز در ماه‌های سرد سال بوده‌ایم. این محدودیت‌ها در سال جاری شدت گرفته‌اند و حتی پیش از شروع فصل زمستان آغاز شده‌‌اند.

27آبان
بحران در کمین صنعت فولاد ایران است

بحران در کمین صنعت فولاد ایران است

بردیا امیرتیموری / سردبیر ماهنامه پیام آوران معدن و فولاد

بحران در کمین صنعت فولاد ایران است رشد صنعت زنجیره تولید فولاد طی سالهای اخیر فراتر از رشد اقتصادی کشور بوده و این حوزه ها به شدت دچار کمبود شده اند علیرغم سرمایه گذاری در حوزه برق توسط هلدینگ های معدنی و فولادی باز هم به دلیل عدم توسعه متوازن در این بخش دچار مشکلات جدی هستیم مشکل برق در تابستان در زمستانها به مشکل کمبود گاز_طبیعی تبدیل میشود و چوب لای چرخ تولید میگذارد

12آبان
توسعه از مسیر تجارت می‌گذرد

توسعه از مسیر تجارت می‌گذرد

 بردیا امیرتیموری / تجارت برون‌مرزی و برقراری تعاملی سازنده با سایر کشورهای جهان از یک‌سو زمینه جذب سرمایه و فناوری را فراهم می‌کند و از سوی دیگر نیز به کمک تولید و به دنبال آن توسعه اقتصادی می‌آید. تجربه جهانی حکایت از آن دارد که در طول سال‌های گذشته هیچ کشوری نتوانسته بدون برقراری ارتباط با سایر کشورها در مسیر توسعه و پیشرفت گام بردارد.

29مهر
زیرساخت از توسعه صنعتی جاماند

زیرساخت از توسعه صنعتی جاماند

بردیا امیر تیموری / تکیه بر افزایش تولیدات صنعتی کشور ظرف سال‌های اخیر از اهمیتی ویژه برخوردار شده است؛ شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی در این مدت، بر اهمیت رشد تولید داخل افزوده است. درواقع افزایش تولید در صنایع داخلی از سویی تقاضای بازار داخل را برطرف کرده و از طرف دیگر با ایجاد امکانی برای صادرات زمینه ارزآوری را برای کشور فراهم می‌کند که این موضوع آن‌هم در شرایطی که تحریم‌ها از درآمدهای ارزی کشور کاسته از اهمیتی دوچندان برخوردار است.

27شهریور
توسعه صنعتی فولادسازان در بحران کرونا به کمک کشور آمد

توسعه صنعتی فولادسازان در بحران کرونا به کمک کشور آمد

عزت الله وزیری * 

اشراف به مزایای صنعتی شدن برای کشورهای درحال توسعه با جلب همراهی سیاست‌گذاران باعث تسریع روند صنعتی شدن کشورها می‌شود. واقعیت آن است که بخش صنعت محرک اصلی رشد اقتصادی، اشتغالزایی، افزایش ارزش‌‌افزوده تولیدی در کشور، رشد سطح رفاه عمومی و … شمرده می‌شود. در عین حال توسعه صنعتی یک کشور می‌تواند در زمان بحران به کمک آن بیاید، این کمک می‌تواند شامل حال بخش‌های اقتصادی و البته سایر بخش‌ها باشد.

18شهریور
انتظارات فعالان صنایع معدنی از دولت سیزدهم

انتظارات فعالان صنایع معدنی از دولت سیزدهم

بردیا امیر تیموری

 رفع هرگونه قیمت‌گذاری دستوری، تسهیل صادرات در تمامی گروه‌های کالایی، رفع یا کاهش عوارض غیرضروری صادرات، پرهیز از تصویب قوانین و دستورالعمل‌های متناقض، عدم ثبات در سیاست‌گذاری و اجرای کامل مواد قانون تسهیل کسب‌وکار در کشور، توجه واقعی به بخش خصوصی و تعامل با این بخش، پرهیز از تصمیمات غیرکارشناسی و توجه به آمایش سرزمینی جهت هر گونه برنامه توسعه صنعتی در کشور ازجمله مهم‌ترین درخواست‌های به حق فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور از وزیر جدید صمت است. 

11مرداد
بی‌برقی بلای جان توليد در کشور شد

بی‌برقی بلای جان توليد در کشور شد

بردیا امیرتیموری

قطعي برق در کشور ظرف هفته‌هاي اخير به ميزاني جدي شده که گريبان بسياري از آحاد افراد جامعه و صنايع کشور را گرفته است.

11مرداد
توسعه نامتوازن زنجیره فولاد با کج‌راهه تنظیم‌گری

توسعه نامتوازن زنجیره فولاد با کج‌راهه تنظیم‌گری

عزت الله وزیری

توسعه نامتوازن در زنجیره آهن و فولاد کشور یکی از معظلاتی است که هر از گاهی گریبان یکی از حلقه‌های این زنجیره را گرفته و تولید را مختل می‌کند، در عین حال این عدم توازن می‌تواند تحقق برنامه‌های توسعه‌ای کشور برای این صنعت را نیز دچار ایراد کند. در سند چشم‌انداز توسعه کشور برای افق 1404 تولید 55 میلیون تن فولاد پیش‌بینی شده است و ظرف سال‌های گذشته اهتمامی جدی در زمینه احداث واحدهای فولادی در کشور انجام شده به‌گونه‌ای که تحقق این ظرفیت تا این سال چندان دور از انتظار نیست. با این وجود کشور تا رسیدن به هدف تولید 55 میلیون فولاد فاصله زیادی دارد؛ چرا که توسعه در این بخش نامتوازن بوده و متناسب با ظرفیت‌سازی در بخش میانی زنجیره یعنی تولید شمش فولاد حلقه‌های ابتدایی زنجیره در کشور رشد نکرده‌اند.

02مرداد
سال 1400، سال شکوفایی پروژه‌های توسعه شرکت صنایع فولاد مشیز بردسیر

سال 1400، سال شکوفایی پروژه‌های توسعه شرکت صنایع فولاد مشیز بردسیر

بی گمان حرکت در مسیر توسعه پایدار و تکیه بر توان داخلی و جوانان کشور، لبیکی است به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و ایمان راسخ به توان فرزندان این مرزو بوم است. اکنون پیشرفت و توسعه جز جدایی ناپذیر صنعت شده و لاجرم صنایع باید برای آن برنامه ریزی و هدف گذاری کنند.