چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۰۸:۲۰:۳۵
2020 / April / 29خبر، گروه صنایع معدنی، مس، معادن | آبان ۲۱, ۱۳۹۸

۲٫۵ میلیارد یورو طرح مسی در حال اجرا داریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 2.5 میلیارد یورو طرح مسی در استان های کرمان، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و یزد اجرا می شود.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد، رضا رحمانی در مراسم افتتاح کارخانه اسیدسولفوریک مس سرچشمه اظهار داشت: امروز و با حضور ریس جمهور شاهد افتتاح مهم ترین طرح زیست محیطی کشور هستیم و مس به عنوان عنصر استراتژیک، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.

وی افزود: این کارخانه با ۱۱۰ میلیون یورو ۴۵ میلیارد تومان اجرا شده است. دوستداران محیط زیست بدانند صنعت کشور حامی و حافظ محیط زیست است و مردم بدانند خدمتگزاران در صنعت کار بزرگی در کاهش آلایندگی مس انجام داده اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه امروز ۱۶۲۷ میلیارد تومان اعتبار توسط شرکت ملی مس تقدیم مردم استان کرمان می شود، خاطر نشان کرد: از جمله این طرح ها، طرح نوسازی کوره آند و چرخ ریخته گری شماره ۴ کارخانجات ذوب مس سرچشمه است.

وی ادامه داد: طرح های دیگر شامل افزایش ظرفیت تیکنرهای باطله شماره یک و دو و اصلاح تیکنر شماره ۴ مس سرچشمه، سیستم های هوشمند هشدار دهنده و بهینه سازی و مدیریت ناوگان معدن و نیز سیستم ضدتصادم ماشین آلات معدن با هوشمندسازی و مدیریت است.

رتبه هفتم اکتشافات مس

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه با اکتشافات جدید، به تولید ۳۴٫۵ میلیون تن رسیده ایم، گفت: اکنون کشور ما رتبه هشتم ذخایر دنیا را دارد و امسال پیش بینی می کنیم با کتشافات جدید، به رتبه هفتم دنیا در این حوزه دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: در تولید مس نیز طی ۶ ماهه نخست امسال، ۱۵ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته ایم و در تولید مس کاتد، با ۲۶۰ هزار تن در سال جاری رکورد جدیدی را به ثبت خواهیم رساند.

ابرپروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی

رحمانی با اشاره به طرح انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی کشور، تصریح کرد: این طرح به عنوان ابرپروژه ای با ۱۲ هزار میلیارد تومان مطرح است و در مجموع ۸۲۵ کیلومتر لوله گذاری در این پروژه داریم.

وی افزود: این خط لوله تا پایان امسال این خط انتقال به سیرجان مورد بهره برداری قرار گرفته و اواسط سال ۹۹ به سرچشمه می رسد. همچنین، تلاش می کنیم تا سال آینده این خط انتقال به چادرملو برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.