• امروز : پنج شنبه - 18 آذر - 1400
  • برابر با : 5 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Thursday - 9 December - 2021
1
در نشست رویداد استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد؛

صنعت فولاد تشنه ساماندهی است

  • کد خبر : 19817
  • 03 آذر 1400 - 15:21
صنعت فولاد تشنه ساماندهی است
روز گذشته و با حضور فعالان بخش فولاد ایران نشست رویداد استراتژیک در پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد. در این مراسم احسان‌ نمازی‌زاده، رئیس اندیشکده سیاستگذاری مطالعات صنعت و معدن، امیرحسین نادری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری معادن و فلزات ایران، محمد آقاجانلو، مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران به ایراد سخنرانی با موضوع چشم‌انداز فولاد ایران، فرصت‌ها و چالش‌ها پرداختند. در پایان جلسه نیز میهمانان حاضر  به سوالات خود را مطرح کردند.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد:  رئیس اندیشکده سیاستگذاری مطالعات صنعت و معدن خاطر نشان کرد:‌ آنچه که اهمیت دارد شناخت ماهیت‌ این مجموعه‌هاست. در شرکت‌های خصولتی مالکیت را دولت در واگذاری‌های به انجام رسانده است اما آنچه را که در بخش مدیریتی با آن مواجه هستیم این است که در این قسمت مدیریت  همچنان به صورت رسمی و غیررسمی بر عهده دولت است. در مواجه با این شرکت ‌ها  برخورد ما به صورت همان نقشی است که در بخش خصوصی دیده شده است از این رو شاخت ساختارها از اهمیت برخوردار است چرا که پیچیدگی این سازمان‌ها خیلی مهم است و باید با توجه به شناخت از آن سازمان به آن ماموریت داد و این نقطه‌ای است که اگر فرآیند آن به درستی شکل می‌گرفت الان با مشکلاتی نظیر ورود معدنی‌های به بخش فولاد و بالعکس مواجه نبودیم و امیدواریم تا ستاد ملی فولاد بتواند هماهنگی میان بخشی را سامان دهد.

نمازی زاده ادامه داد: بخش دیگر مشکلات در بحث فولاد تعاملات فراسازمانی مانند تعاملات محیطی موثر بر این حوزه مانند بازرگانی، محیط زیست و مولفه‌های دیگر که باید به آن‌ها پرداخته شود.

وی تصریح کرد: نقشه راهبردی کاربردی و عملیاتی باید به گونه‌ای باشد که مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد که لازمه آن  ورود و درگیری تمامی بخش‌های حوزه فولاد در این موضوع است.

نمازی‌زاده توجه واقعی به مسئله آمایش سرزمینی را مهم ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه اسناد تدوین شده در این بخش به صوری است و اگر اسنادی هم باشد که با بهترین نقد تهیه شده باشد متاسفانه در حوزه اجرا عملیاتی نشده است و ما شاهد به بهره‌برداری نرسیدن واحدهای فولاد با ظرفیت محدود هستیم و یا اگر هم به مرحله بهره‌‌برداری رسیده باشد با تنش های عظیم آبی و اجتماعی امنیتی روبرو هستند. از این رو امیدواریم که نگاه ما در توسعه فولاد از نوع بومی، منطقه‌ای به نگاه ملی تبدیل شود و این یک چالش اساسی است که باید به آن پرداخت.

رئیس اندیشکده سیاستگذاری مطالعات صنعت و معدن موضوع جانشین‌پروری در حوزه فولاد را حائز اهیمت دانست و تصریح کرد: در این بخش باید مدیرانی تربیت شوند که در آینده مدیران همه چیز دان باشند. چرا که فولاد نقش مهمی در اقتصاد و تولید ناخالص ملی ما دارد و باید فردی باشد که دیپلماسی فولاد، حوزه انرژی و مسائل حقوقی را بداند و تعاملات با دستگاه‌های مختلف را بخوبی بشناند که با آموزش در این بخش می‌توان به آن دست یافت.

وی ادامه داد در بخش دیپلماسی فولاد نیز با توجه به وجود ظرفیت‌های ایران و قرار گیری کشورما در میان کشورهای روسیه هند و چین که چهار کشور برتر تولیدکننده فولاد هستند و در پیمان شانگهای حضور دارند این امکان را فراهم می‌کند تا با ارائه راهکارهای در نقشه راهبردی در میان کشورهای ناظر و عضو که بعضا حجم زیادی از معادن را دارند فعالیت کنیم.

در ادامه محمد آقاجانلو، مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران به رشد صنعت فولاد اشاره کرد و افزود: با تلاش‌های صورت گرفته در 10 سال اخیر ایران در تولید فولاد به جایگاه دهم جهان رسیده است و در جهت‌گیری‌های صورت گرفته قرار است تا ایران در افق 1404 به رتبه هفتم دنیا رسیده و میزان تولیدات خود در فولاد را به 55 میلیون تن برساند.

وی در ادامه به تهدیدهای مخلتف در بخش فولاد اشاره کرد و عنوان کرد: برای حل مشکلات حوزه فولاد اتاق‌های فکری تشکیل شده که امید می‌رود تا با همفکری به نتیجه مطلوب برسیم . در 10 تا 15 سال اخیر رشد فولاد و ظرفیت‌های این بخش در کنار سایر بخش‌ها مانند معدن همگام نبوده است.به طوری که معادن فعلی ما کمتر از 16 سال بعد از افق 1404 قابلیت استفاده دارد. با توجه به پتانسیلهای کشور دراین حوزه اکنون اکتشافات با مشکلات جدی روبروست چرا که مدیریت واحدی بر روی اعطای مجوزها وجود ندارد و این سازمان‌ها و ارگان‌ها بخش‌های مختلف کشور را بلوکه کرده‌اند. سازمان ایمیدرو که در حال اکتشاف معادن است و با شرکت‌های مختلفی در حال کار می‌کند تنها در دو درصد از پهنه‌ها عملیات اکتشافی انجام می‌دهد و نیاز است تا به این موضوع توجه جدی صورت گیرد.

آقاجانلو ادامه داد: در قانون ماده 35 سازمان‌های تخصصی الزام دارند تا بعد از گواهی اکتشاف معادن، آن‌ها را از طریق مزایده واگذار کنند. در حال حاضر نیز شرکت‌های بزرگ و توانمندی با پتانسیل بالا امکان اکتشاف دارند. فرآیند اکتشاف فرایندی زمان‌بر و نیازمند منابع نیز است. در صورتی که فرآینده‌ها اصلاح شود شاهد رشد و توسعه در این بخش خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران به مسئله زیرساخت‌ها در حوزه فولاد اشاره و گفت: برای رسیدن به اهداف افق 1404 به کمتر از 5 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری نیازمندیم .در بخش زیرساخت‌‌ها نیز به 10 میلیارد سرمایه‌گذاری نیاز داشتیم که صورت نگرفته است. در  بخش ریل و راه‌آهن نیز به منظور ارتقای توان ریلی کشور نیازمند 3 هزار کیلومتر خط ریلی هستیم اما در سال‌های گذشته کمتر از 250 کیلومتر توسعه ریلی اتفاق افتاده است و آنچه که در افق 1404 پیش‌بینی شده است 25 هزارکیلومتر خط ریلی است که اکنون 14 هزار کیلومتر را در اختیار داریم که برای رسیدن به آن مسیری دشوار پیش رو است. چرا که در عمر هر دولت،حدود 1000 کیلومتر خط راه‌اهن احداث می‌شود.

آقاجانلو به مشکلات صنایع معدنی در بحت برق و گاز اشاره کرد و گفت: امیدواریم در تامین گاز مورد نیاز صنایع معدنی با ظرفیت‌های بزرگی که در اختیار داریم مشکلات آن را به حداقل ممکن برسانیم.

وی ادامه داد: میزان مصرف آب در صنایع فولادی کمتر از دو دهم درصد آب کشور را شامل می‌شود و این در حالی است که مشکل کم‌آبی را ناشی از میزان مصرف شرکت‌های فولادی عنوان می‌کنند. از این رو نیازمند آن هستیم تا همه بخش‌های کشور به کانون‌های اصلی مصرف آب توجه کنند.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در بخش دیگری از صبحت‌های خود افزود: توجه به این دست از مشکلات نباید ما را از موضوعاتی در آینده نیز با ان روبرو خواهیم بود از جمله رسیدن به کربن صفر و فولاد سبز دور کند ضمن اینکه هنوز نتوانسته‌‌ایم به این بخش نیز ورود پیدا کنیم.

آقاجانلو به ناهماهنگی‌های در صنعت فولاد اشاره کرد و گفت: خارج شدن صنعت فولاد از ساختارهای متمرکز شبب شده تا این بخش از شکل تخصصی خود فاصله بگیرد از این رو نیازمند آن هستیم تا ستاد زنجیره فولاد بتواند با ایجاد سازوکاری مناسب به این بخش سازمان دهد.

در ادامه امیرحسین نادری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری معادن و فلزات ایران یکی از مشکلات دوران تحریم برای ما را نقشه‌ اسکتبار برای حذف ایران از مبادلات بین‌المللی دانست و افزود: این بزرگترین چالش پیش روی ماست و هدف آن‌ها این است تا ایران را از شاهراه جهانی کنار بگذارد چرا که کشور ما در نگاه ژئوپلتیکی گرانیگاه اصلی است که بسیاری از مبادلات از ایران عبور می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از مزیت‌های اساسی ما در صنعت فولاد این است که ایران جز معدود کشورهایی است که سنگ آهن و گاز و دسترسی به آب‌های آزاد را در اختیار دارد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری معادن و فلزات ایران  گفت: نگاهی که  به مناسبات پیرامونی کشور می‌اندازیم می‌بینیم خط لوله‌ای که از ترکمنستان آغاز و با عبور از افغانستان و پاکستان به هند می‌رسد.چه تبعاتی به دنبال خواهد داشت. کشور هندوستان 30 میلیارد تن سنگ‌اهن در اختیار دارد و این  خط لوله فرصتی مناسب برای فولادسازی در این کشور به حساب می‌آید.و شرایطی که پیش از این ما در ایران داشتیم بعد از این در هند، پاکستان و افغانستان نیز به وجود خواهد آمد. کشور هند مزیت‌های مناسبی در حوزه فولاد در اختیار دارد چرا که هم سنگ آهن فراوانی در اختیار دارد هم دانش تولید فولاد هم دسترسی به آب‌ها آزاد و هم نیروی کار ارزان و متخصص که می تواند از آن‌ها بهره‌برداری کند.

وی ادامه داد: در کشورهای جنوب خلیج فارس نیز انتقال گاز از قطر هم به عمان در حال انجام است در حال حاضر انتقال گاز به عمان که یک واحد گندله‌سازی در اختیار دارد به آهن اسفنجی تبدیل می‌سازدضمن اینکه این کشور سرمایه‌گذاری سنگینی در بندرگاه و اسکله‌ها را انجام داده است. از این رو این امکان، ظرفیت‌های خوبی برای گندله‌سازی و آهن اسفنجی این کشور ایجاد می‌کند.

نادری خاطر نشان کرد:‌علیرغم تحریم‌ها و شرایطی که با آن مواجه هستیم نباید از دست از توسعه‌های کمی و کیفی برداریم و در صورتی که دست روی دست بگذاریم حذف ایران از مبادلات بین‌المللی رقم می‌خورد به همین منظور ما باید با توجه به سرمایه‌گذاری سنگین که در صنعت فولاد کشورهای منطقه  اتفاق افتاده، بومی‌سازی را به عنوان رویکرد اساسی مورد توجه قرار دهیم.

وی به چالش اساسی در صنعت فولاد اشاره کرد و گفت: یکی از چالش های بزرگی که در صنعت ما وجود دارد قیمت تمام شده بالاست که باید از ظرفیت‌هایی که در حوزه بومی‌سازی بوجود آمده است باید نهایت استفاده را برد.

نادری ادامه داد: انرژی در حال حاضر به یک چالش اساسی تبدیل شده است، و مدیران فولاد سازی مهم‌ترین چالش اساسی را برق و گاز می‌دانند . کشور ما با داشتن 80 هزار مگاوات تولید برق به دلیل عدم توزیع و مصرف دچار چالش اساسی در صنایع شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بهترین فرصت صادراتی را در اختیار داریم و قیمت کامودیتی‌ها در بهترین شرایط قرار دارد و باید این فرصت را غنیمت شمرد. شرکت‌های فولادی با تمام مشکلاتی که با آن روبرو هستند به دنبال تداوم تولید هستند هرچند که قیمت تمام شده انرژی نیز برای آن‌ها بالا باشد و تمایل دارند تا تداوام تولید آن‌ها دچار اختلال نشود که این امر  نیازمند مدیریت هوشمندی است و ما نباید اجازه دهیم که صنایع ما در بخش انرژی آسیب ببینند.

نادری در پایان به مسئله درآمدهای ارزی اشاره کرد و فت: در حوزه درآمدهای ارزی و منابع معدنی و درامدهای ارزی شرکت‌ها در سال جاری بهتر از سال گذشته است و امکان صادرات نیز فراهم است.

لینک کوتاه : https://miningandsteel.ir/?p=19817

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.