• امروز : پنج شنبه - 18 آذر - 1400
  • برابر با : 5 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Thursday - 9 December - 2021
4

انتظارات فعالان صنایع معدنی از دولت سیزدهم

  • کد خبر : 16410
  • 18 شهریور 1400 - 13:36
انتظارات فعالان صنایع معدنی از دولت سیزدهم

بردیا امیر تیموری

 رفع هرگونه قیمت‌گذاری دستوری، تسهیل صادرات در تمامی گروه‌های کالایی، رفع یا کاهش عوارض غیرضروری صادرات، پرهیز از تصویب قوانین و دستورالعمل‌های متناقض، عدم ثبات در سیاست‌گذاری و اجرای کامل مواد قانون تسهیل کسب‌وکار در کشور، توجه واقعی به بخش خصوصی و تعامل با این بخش، پرهیز از تصمیمات غیرکارشناسی و توجه به آمایش سرزمینی جهت هر گونه برنامه توسعه صنعتی در کشور ازجمله مهم‌ترین درخواست‌های به حق فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور از وزیر جدید صمت است. 

بردیا امیر تیموری * رفع هرگونه قیمت‌گذاری دستوری، تسهیل صادرات در تمامی گروه‌های کالایی، رفع یا کاهش عوارض غیرضروری صادرات، پرهیز از تصویب قوانین و دستورالعمل‌های متناقض، عدم ثبات در سیاست‌گذاری و اجرای کامل مواد قانون تسهیل کسب‌وکار در کشور، توجه واقعی به بخش خصوصی و تعامل با این بخش، پرهیز از تصمیمات غیرکارشناسی و توجه به آمایش سرزمینی جهت هر گونه برنامه توسعه صنعتی در کشور ازجمله مهم‌ترین درخواست‌های به حق فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور از وزیر جدید صمت است.

ظرف سال‌های اخیر و به خصوص با شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور بیش از گذشته نمایان شد. پتانسیل این حوزه به میزانی بود که علی‌رغم شدیدترین تحریم‌ها، تولید و صادرات در آن ادامه یافت؛ همین موضوع به وضوح پتانسیل بالای این حوزه را جهت نقش‌آفرینی در اقتصاد کشور نمایان کرد. انتظار می‌رود نمود جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور، آن‌هم در شرایط بحران باعث شود تا توجه سیاست‌گذاران به این حوزه جلب شده و توسعه آن مورد نظر قرار گیرد. هرچند در این مدت علی‌رغم نمود سهم بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور و ارزآورری در دوران تحریم و بحران‌های ارزی، سیاست‌گذاران توجه درخوری به این بخش نداشتند و همین موضوع نیز باعث شد تا توسعه آن به کندی پیش رود و در برخی موارد فعالان این حوزه با اخلال در تولید و صادرات روبرو شوند. در این شرایط بیان ایرادات و اشتباهات سیاست‌گذاران در سنوات اخیر در عین ارائه راهکارهای کارشناسی که از بدنه بخش واقعی اقتصاد بیرون آمده می‌تواند حرکت در مسیر تولید و توسعه را شتاب بیشتری داده و از تکرار اشتباهات جلوگیری کند.

در این شماره از ماهنامه پیام‌آوران معدن و فولاد به بررسی انتظارات بخش معدن و صنایع معدنی از سیاست‌گذاران اقتصادی کشور در دولت سیزدهم و وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت پرداخته شد و نظرات فعالان و کارشناسان اقتصادی در این زمینه جمع‌آوری شد. متاسفانه ظرف سال‌های اخیر بسیاری از بخش‌های تولیدی کشور با چالش‌های جدی در مسیر تولید و فروش محصول خود در بازار داخل و صادراتی روبرو بوده‌اند. بخشی از این چالش‌ها نتیجه عوامل خارجی تحمیل شده بر اقتصاد کشور همانند شدت گرفتن تحریم بود؛ اما در بسیاری موارد سیاست‌گذاری داخلی بر چالش‌های بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی کشور می‌افزود. این در حالی بود که اگر مدیران ارشد کشور در تصمیم‌گیری‌های خود توجه بیشتری به نظرات کارشناسان بی‌طرف و فعالان واقعی اقتصاد کشور داشتند امکان جلوگیری از بسیاری از این موارد وجود داشت.

یکی از بزرگ‌ترین ایرادات وارده به عملکرد وزارت صمت ظرف چند سال اخیر دخالت در روند قیمت‌گذاری بود. عدم شناخت درست سیاست‌گذاران از فرآیندهای بازار باعث می‌شد تا آن‌ها قصد کنند آرزوهای خود را به بازار تحمیل کند؛ اما بارها به تجربه ثابت شد که بازار با دستور و آرزوی مدیران صمت و حتی سیاست‌گذاران ارشد کشور به پیش نمی‌رود و هر نوع تصمیمی بر مبنای دستور تنها باعث توزیع رانت برای گروهی خاص شده و در نهایت نیز بهای هر محصول نهایی در بازار و براساس تورم و انتظارات تورمی جامعه تعیین شده و به دست مصرف‌کننده می‌رسد. بنابراین انتظار می‌رود که وزیر و مدیران جدید وزارت صمت از تجربه گذشته‌ها بیاموزند و اشتباهات پیشین در زمینه کنترل قیمتی در بازار را تکرار نکنند که مجدد توزیع رانتی دیگر در کشور به وقوع خواهد پیوست. البته ظرف ماه‌های اخیر نظارت بر کالاهای اساسی و تنظیم بازار این محصولات به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است. بنابراین تنظیم بازار محصولات صنعتی و صنایع معدنی در رده مهم‌ترین وظایف وزارت صمت به‌شمار می‌رود.

در کنترل و تنظیم بازار نکته حائز اهمیت و اساسی این است که بخش عمده‌ای از افزایش نرخ و گرانی‌ها، حاصل تورم ساختاری است که زاییده و تحمیل شده از سوی نظام بانکی کشور است و حساب آن از اختیارات وزارت صمت خارج است و نباید از این وزارتخانه انتظار داشت تا مشکلاتی همانند خلق پول بانک‌ها و کسری بودجه را ساماندهی کند. اما گرانفروشی، ناکارآمدی‌های موجود در نظام توزیع و نظام واسطه‌گری از مواردی است که می‌توان رسیدگی و سامان‌دهی آن را از وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار داشت.

توسعه صادرات از دیگر مواردی است که همواره مورد تاکید تمامی وزرا و معاونین آن‌ها و البته خواسته به حق تولیدکنندگان کشور نیز بوده است. با این وجود عموما نحوه سیاستگذاری در کشور به نحوی بوده که نه تنها به سمت توسعه صادرات حرکت نشده که اغلب مصوبات دولتی به تضعیف آن نیز منجر شده است. در بازارهای رقابتی دنیا صادرات موضوعی تخصیی و حتی در مواردی دشوار است، تحریم‌های سنگین بین‌المللی این موضوع را برای تولیدکنندگان داخلی دشوار تر نیز کرده است. در چنین شرایطی انتظار می‌رود که وزرا و معاونین آن‌ها به رویه فعلی در خصوص صادرات و اعلام مصوبات خلق‌ساعه همانند وضع عوارض صادراتی روی نیاورند. چنین تصمیماتی تنها باعث می‌شود که مشتریان صادراتی که با تلاش بسیار به تولیدکننده ایرانی اعتماد می‌کنند از دست بروند. درواقع یکی از خواسته‌های اصلی فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور توجه به توسعه صادرات در عمل و نه در حرف است.

توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی به‌خصوص در بخش‌های ابتدایی زنجیره یعنی حوزه اکتشاف و استخراج یکی دیگر از خواسته‌های به حق فعالین این بخش است که البته توجه به آن لازمه پایداری تولید در بلند مدت خواهد بود. البته در حال حاضر دولت سیزدهم با چالش‌های متعدد مالی روبرو بوده و بعید به نظر می‌رسد که امکان‌ سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها از سوی دولت وجود داشته باشد. در چنین شرایطی افزایش تعامل با بخش خصوصی و تسهیل شرایط برای فعالیت سرمایه‌گذاران خصوصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هرچند که نحوه سیاست‌گذاری در بخش‌های مختلف تولیدی در کشور به‌گونه‌ای بوده که بسیاری عطای سرمایه‌گذاری و تولید را به لقا آن بخشیده‌اند؛ اما دولت سیزدهم و وزیر جدید صمت می‌تواند با سیاست‌گذاری صحیح و پرهیز از تکرار اشتباهات گذشته مجدد اطمینان سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را جلب کرده و در این شرایط بحرانی امکان توسعه را در این بخش فراهم کند.

لینک کوتاه : https://miningandsteel.ir/?p=16410

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.