پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۱۹:۵۵:۴۷
2020 / April / 30خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد | اسفند ۲۵, ۱۳۹۸

چربش سودجویی فردی بر منافع صنفی در برخی تشکل های فولادی

مدیرعامل فولاد سنگان گفت: التهابی که هفته های اخیر گریبانگیر بازار محصولات فولادی شد، نتیجه زیست دلالانی است که باعث افزایش قیمت ها و بازی با نرخ محصولات شده و این افراد یقه تمام صنایع فولادی را گرفته اند.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد، علی امرایی عنوان کرد: اختلالی که به واسطه دلالان در بازار فولاد وجود داشت، باعث شده که چرخه واقعی تولید ناقص بماند و مواد اولیه به نرخ واقعی به دست تولیدکنندگان به خصوص صنایع پایین دست نرسد و عملاً چرخه تولید لنگ بماند.

این فعال فولادی با اشاره به اینکه تصمیمات خلق الساعه باعث تمام گرفتاری های صنایع پایین دست است، تأکید کرد: سیاست گذار گویا فراموش کرده که فضای کسب وکار و محیطی که فعالان اقتصادی در شرایط کنونی در آن به امر تولید مشغول هستند نیازمند تسهیل شرایط است، اما اتخاذ برخی تصمیم ها حاکی از آن است که فضا برای سفته بازان آسان تر شده تا فعالان پایین دستی که خروجی آن ها، تولید واقعی است.

امرایی افزود: بازنگری و اصلاح دقیق سهمیه های مواد اولیه بنگاه های پایین دست ازجمله نیازهای حیاتی ماست تا فعالان واقعی و تلاشگران عرصه تولید بتوانند در فضای تحریمی، چرخ تولید را بگردانند.

مدیرعامل فولاد سنگان با اشاره به اینکه دولت باید برای مبارزه با سفته بازی و جلوگیری از دوگانگی نرخ ها در بازار رسمی و آزاد سریعاً دست به کار شود، گفت: دولت ها به خاطر اهمیت ایجاد ارزش افزوده بر صنایع پایین دست خود، تمام راه های ورود سوداگری، دلالی و تفاوت نرخ در بازار آزاد را مسدود می کنند اما؛ متأسفانه دلالان هر بار با راهکاری جدید گام در بازار می گذارند.

وی اضافه کرد: بازار فولاد نیز از این قضیه مستثنا نیست؛ شرکت های فولادی و حتی وزارت صمت روش های مختلفی را برای حذف سوداگران و سودجویان به کار گرفتند اما این سوءاستفاده کنندگان راهکارهای جدیدتری را برای بقا در این بازار پیدا می کنند.

امرایی با انتقاد از آنکه برخی تشکل ها به فکر حمایت از صنایع پایین دست نیستند، افزود: شاید عدم اهتمام و دقت کافی به انتخاب افرادی که سردمدار این تشکل ها هستند، باعث چنین رخدادهای تلخی در بازار شده است زیرا این افراد منتخب، به عنوان اعضای هیات مدیره انجمن ها به فکر توسعه کسب وکار خود هستند تا گسترش تشکلی که در آنجا اسم ورسم پیدا کرده اند.

مدیرعامل فولاد سنگان در پایان خاطرنشان کرد: تمام کارخانه های فولادی در تلاش هستند تا نرخ های بازار آزاد را به نفع مصرف کنندگان نهایی تغییر دهند اما تلاش یک جانبه مهم نبوده زیرا سفته بازان با روشی نوین بار دیگر به این بازار ورود می کنند تا مصرف کننده نهایی نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کند . در چنین وضعیت نابسامانی ، قانون گذاران و مجریان هستند که باید نظارت سخت گیرانه ای را برای بقای تولیدکنندگان واقعی، وضع و اجرا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.