چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۱۴:۰۰:۳۷
2020 / May / 20خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد، معادن | اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹

چرا بانک مرکزی منابع صندوق توسعه ملی برای فولاد مکران را تخصیص نمی دهد؟

گروه استان ها ـ ۱۲۰ میلیون یورو دو سال است از صندوق توسعه ملی برای فولاد ملی مکران اختصاص یافته اما هنوز بخش اصلی منابع آن از بانک مرکزی تخصیص نیافته است.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  کارشناسان بین المللی و اقتصاددانان گواهی می دهند چابهار، قلب مکران ، آینده اقتصاد ایران است؛ در شرایطی که بنادر خلیج فارس کم کم به خاطر محدودیت های اقتصادی و سیاسیِ توامان از دور خارج می شوند؛ چشم امید صادرات، واردات و در یک کلام تجارت و ترانزیت ایران سواحل اقیانوس کشور در مکران از جاسک هرمزگان تا گواتر سیستان و بلوچستان و بزرگ ترین بندر اقیانوسی ایران، چابهار است.

سیستان و بلوچستان| سواحل مکران در آستانه تبدیل به “قطب تولید فولاد” ایرانبی مهری گریبان گیر دورهمی فولادسازان در چابهار؛ توسعه سواحل مکران در اولویت همه است؟سیستان و بلوچستان| آخرین جزئیات استقرار فولاد در مکران+فیلم

موقعیت ویژه چابهار در خارج از خلیج فارس و دسترسی آسان آن به آب ها، مسیرها و بازارهای اصلی بین المللی، از سال ها قبل چابهار را سر زبان ها انداخته است. اسناد بالادستی کشور، سواحل مکران و چابهار را مامور کرده بخشی مهمی از صنایع استراتژیک را در خود جای دهد، مهم ترینش فولاد و پتروشیمی سرجمع با ظرفیت ۴۰ میلیون تن در سال.

بر اساس طرح جامع فولاد کشور و سیاست توسعه صنایع فولادی در نزدیکی آب، تولید ده میلیون تن فولاد در سواحل مکران پیش بینی شده است. صنایع فولاد به سبب اینکه آب بسیار زیادی مصرف می کنند باید درجایی مناسب واقع باشند؛ در حال حاضر اکثر فولادسازی های کشور در مرکز واقع شده و مشکل تأمین آب برای آن ها تبدیل به یک معضل بزرگ شده است.

از اواسط ۹۴ استقرار صنایع فولادی در چابهار عملیاتی شده است و شرکت فولاد مکران با سرمایه گذارانی دولتی و خصوصی با مدیریت سازمان صنایع معدنی ایران( ایمیدرو) برای احداث مجتمعی فولادی با ظرفیت ۳٫۲ میلیون تن آهن اسفنجی در دو فاز تشکیل شده است.

منابع صندوق توسعه ملی برای فولاد مکران خرداد ۹۷ تخصیص یافته اما هنوز عملیاتی نشده!

خردادماه ۹۷، صندوق توسعه ملی ۱۱۲ میلیون یورو برای این فولادسازی مکران اختصاص داد؛ در مجموع برای فاز اول با منابع صندوق توسعه و آورده اولیه حدود ۱۴۰ میلیون یورو سرمایه گذاری می شود. مدیرعامل منطقه آزاد چابهار درباره آخرین جزییات فولاد مکران می گوید: منابع صندوق توسعه ملی در گرو بانک مرکزی است و هنوز این بانک بخش اصلی این منابع را تخصیص نداده و ناهماهنگی در این مورد وجود دارد.

عبدالرحیم کردی در گفت وگو با تسنیم می افزاید: تحهیزات اصلی فولادسازی با این منابع قرار است تامین شود و امیدواریم به زودی مشکل حل شود. از طرفی پیمانکار خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده تغییر کرده و وزارت نفت درحال حاضر با اجرای دوباره مناقصه و انتخاب سه پیمانکار درحال تکمیل خط گاز ایرانشهر به چابهار است و گزارش عملکرد می گوید، بهار ۱۴۰۰ گاز به چابهار خواهد رسید.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار خاطرنشان می کند: با توجه به آنکه فولاد و پتروشیمی مکران هر دو نیاز به گاز دارند انتظارمان این است با رسیدن گاز به چابهار در ۱۴۰۰ یکی از این مجموعه ها وارد تولید آزمایشی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.