چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۱۲:۲۶:۰۴
2020 / April / 29برگزیده، خبر، گروه صنایع معدنی، معادن | اردیبهشت ۶, ۱۳۹۹
عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان

پیش‌بینی وضعیت بازار سیمان از منظر کارشناسان

رکود در کمین است

سیمان ازجمله محصولاتی بود که در سال جاری از بازار مطلوب‌تری نسبت به سال 97 برخوردار شد و رکود بازار امسال بر مصرف این محصول اثرگذار نشد به‌گونه‌ای‌که درنهایت میزان فروش سیمان در 10 ماه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 10 درصدی داشت. این افزایش فروش حاصل از رشد فروش داخلی و صادرات بود.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،   اگرچه در یک سال اخیر اقتصاد ایران با رکود همراه بود و همین امر نیز بسیاری از صنایع کشور را تحت شعاع قرار داد، اما بخش سیمان ازجمله معدود حوزه‌هایی بود که نه تنها از این رکود متاثر نشد که حتی شرایط بهتری را نیز به سال‌های پیش تجربه کرد. این بهبود بازار ازسویی ناشی از افزایش بازار داخلی نسبت به سال ۹۷ و ازسوی دیگر ناشی از رونق بازار صادراتی این محصول بود. با این‌وجود افزایش تنش‌های تحریمی بر ایران و دشوارتر شدن امکان مبادلات مالی و بانکی که درنهایت به محدودیت صادرات می‌انجامد و همچنین پیش‌بینی افزایش رکود برای سال آتی سبب شده تا فعالان حوزه سیمان برای سال آینده امید به تکرار تجربه رشد بازار را نداشته باشند.

سیمان ازجمله محصولاتی بود که در سال جاری از بازار مطلوب‌تری نسبت به سال ۹۷ برخوردار شد و رکود بازار امسال بر مصرف این محصول اثرگذار نشد به‌گونه‌ای‌که درنهایت میزان فروش سیمان در ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۰ درصدی داشت. این افزایش فروش حاصل از رشد فروش داخلی و صادرات بود.

درواقع ازسویی باوجود رکود و تورم در کشور اما میزان مصرف داخلی سیمان در سال جاری افزایش داشت و ازسوی دیگر باوجود افزایش تحریم تولیدکنندگان سیمان کشور توانستند با دور زدن تحریم‌ها بر میزان صادرات خود بیفزایند.

اما پیش‌بینی بخش سیمان از بازار داخلی سال آتی این محصول چندان رضایت‌بخش نیست. ازطرفی شرایط رکود همچنان تداوم پیدا می‌کند که این امر به کاهش ساخت‌وساز در سال آتی منجر خواهد شد و ازطرف دیگر افزایش فشارهای اقتصادی کشور به کاهش پروژه‌های عمرانی در کشور منتج می‌شود که درنهایت این دو عامل گاه مصرف سیمان را درپی خواهد داشت.

همچنین باتوجه به افزایش فشارهای خارجی در زمینه تبادلات مالی و بانکی با تجار ایرانی، انتظار از دست رفتن برخی بازارهای صادراتی و کاهش صادرات سیمان در سال آینده نیز وجود دارد. درنهایت پیش‌بینی ما از بازار سیمان در سال ۹۹ کاهش بازار مصرف نسبت به سال جاری و در بهترین حالت تحقق آمار فروشی مشابه سال ۹۷ است.

 تولیدکنندگان سیمان کشور برای افزایش صادرات بازاریابی گسترده‌ای انجام داده‌اند، با این وجود به علت شرایط تحریمی بازار صادراتی این بخش محدود است. برای موفقیت در کسب بازار قیمت قابل رقابت از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر تولیدکنندگان ایرانی نتوانند محصول را با قیمت رقابتی به مشتری تحویل دهند از بازار حذف می‌شوند.

در سال‌های اخیر تولیدکنندگان بخش سیمان به منظور کسب سهم بیشتری از بازار، اقدامات شایان توجهی در زمینه کاهش هزینه تمام شده تولید داشته‌ و توانسته‌اند با کاهش مصرف انرژی قیمت تمام شده محصول خود را کاهش دهند. همچنین سیمان تولیدی در کشور کیفیتی قابل قبول در بازار جهانی دارد. اما در این میان هزینه‌های بالای حمل و نقل از توان رقابت تولیدکنندگان ایرانی در کسب سهم بیشتری از بازارهای دنیا می‌کاهد .

سیمان کالایی حجیم به‌شمار می‌رود، از این رو حمل آن تاثیر قابل توجهی در قیمت تمام شده این محصول برای مصرف‌کننده دارد. متاسفانه ایران از سیستم حمل‌ونقل مناسبی برخوردار نیست. درحالیکه بسیاری از نقاط دنیا برای حمل محصولات حجیم از سیستم حمل ریلی با قیمت ارزان استفاده می‌کنند که به کاهش قیمت تمام شده آن‌ها می‌انجامد، اما در ایران هزینه‌های حمل بسیار بالا بوده و همین امر باعث کاهش قابلیت رقابت تولیدکننده داخلی می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود اگر  مسئولین امر به دنبال رونق تولید در این حوزه هستند با تخصیص سوبسید به هزینه‌های حمل، تولیدکنندگان این حوزه را در افزایش صادرات کمک کنند چراکه بخش سیمان کشور به علت هزینه‌های بسیار بالای حمل جاده‌ای و دریایی در ایران درحال از دست دادن بازار رقابت بین‌المللی خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.