پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۱۷:۵۹:۱۶
2020 / April / 30خبر، گروه صنایع معدنی، معادن | اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹
اختصاصی/در شورای معادن استان چه گذشت:

هنوز مبلغی بابت خسارت های معدنی میدوک به شهربابک اختصاص نیافته

علی اسدی کرم، نماینده مردم شهربابک نیز در این جلسه با اشاره به خسارت های معادن میدوک و معدن مس خاتون آباد گفت: در شهرستان شهر بابک به واسطه فعالیت معادن خسارت های سنگینی به خانه ها و قنوات و کشاروزی وارد شده است ولی تا این لحظه اقدامات قانونی صورت نگرفته و خسارتی پرداخت نشده است.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  بخشی از دومین جلسه از شورای معادن در سال جاری به بررسی مدل رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در خصوص نحوه تخصیص اعتبارات بند ۵ ماده ۴۳که مربوط به قانون یک درصد فروش معادن آلاینده است، گذشت.

بنا به گفته مهدی حسینی نژاد در راستای این مدل مشابه سال قبل برای فرضاً شرکت مس ۰٫۵درصد از فروش معادن آلاینده گرفته می شود و در کنار گردش حساب های این شرکت ها برای ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای واحدهای صنعتی، کشاورزی و صنفی که از کرونا آسیب دیده اند، استفاده خواهد شد.

حسینی نژاد در این رابطه تشریح کرد: در سال گذشته فروش این شرکت ۲۲هزار میلیارد تومان بوده است که نیم درصد آن ۱۱۳میلیارد تومان خواهد بود. لذا با توجه به اینکه ۷۰درصد منابع مس این شرکت مربوط به کرمان است ۷۰درصد این مبلغ که ۸۰میلیارد تومان خواهد بود اخذ خواهد شد.

بنا به گفته او در بخش دیگری از این طرح آمده است که شرکت مس با بانک ها همکاری نموده تا ۰٫۲از فروش شرکت مس را براساس گردش حساب ها برای تسهیلات ارزان قیمت در اختیار استان قرار گیرد.

۶۴درصد واحدهای تولیدی در تامین منابع مالی مشکل دارند

رئیس سازمان صمت با اشاره به محدودیت های پیش روی دولت برای تامین منابع مالی برای تسهیلات به واحد ها گفت: ارزیابی واحدهای تولیدی نشان می دهد که ۶۴درصد واحد ها ی تولیدی در زمینه تأمین منابع مالی مشکل دارند.

مدیر کل منابع طبیعی در واکنش به پیشنهاد حسینی نژاد گفت: این پیشنهاد با روح قانون تضاد دارد چرا که مطابق قانون منابع اخذ شده از این شرکت ها باید برای جبران خسارت های بهداشتی و کشاورزی و طرح های عمرانی هزینه شود نه تسهیلات برای واحد های تولیدی.

استاندار کرمان نیز ضمن تایید صحبت های رجبی زاده گفت: برداشت من هم مثل آقای رجبی زاده است چرا که این مسئله خلاف قانون است، اما پیشنهاد حسینی نژاد پیشنهاد خوبی است و می تواند درقالب یک توافق با این شرکت صورت گیرد.

مدیر کل محیط زیست نیز در این جلسه با اشاره به عملکرد شورای معادن در خصوص قانون یک درصد فروش در سال گذشته اذعان کرد: مطابق بند ۵ ماده ۴۳ در مورادی که در اثر فعالیت معادن به جاده ها، مناطق کشاورز و قنوات آسیب وارد شود، محیط زیست، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی می توانند گزارش جامعی در خصوص این خسارات ارائه دهند که این گزارشات مبنای تصمیم منابع استان قرار گیرد.

مرجان شاکری با تاکید بر این جمله که در سال ۹۸ هیچ کمیته ای تشکیل نشد و تنها بر مبنای مصوبه شورای معادن نیم درصد از فروش معادن آلاینده اخذ شد، گفت: با توجه به فرصت پیش رو خواستاریم تا در سال جاری کمیته مربوط ه تشکیل و شکایت ها به درستی واصل شود.

خسارتی به شهربابک پرداخت نشده است

علی اسدی کرم، نماینده مردم شهربابک نیز در این جلسه با اشاره به خسارت های معادن میدوک و معدن مس خاتون آباد گفت: در شهرستان شهر بابک به واسطه

فعالیت معادن خسارت های سنگینی به خانه ها و قنوات و کشاروزی وارد شده است ولی تا این لحظه اقدامات قانونی صورت نگرفته و خسارتی پرداخت نشده است.
بنا به گفته اسدی در میدوک تاکنون خسارتی پرداخت نشده و در منطقه خاتون آباد نیز به میزانی که باید خسارت پرداخت نشده است.

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان و راور نیز گفت: در سال گذشته ۱۳ هزار میلیارد تومان فروش گل گهر بوده که یک درصد آن، عدد قابل توجهی است که برای استان جذب شود و اگر این مبالغ سپرده شود، می توان برای اعطای تسهیلات استفاده کرد.

پور ابراهیمی افزود: به شرکت ها توصیه می شود توافق نامه نگهداری حساب سپرده با بانک های عامل تنظیم کنند و نرخ های تامین مالی برای مردم همان منطقه تامین شود که به ایجاد اشتغال استان کمک می کند.

با توجه به توضیحات ارائه شده در این جلسه مبنی بر منع قانونی برای اجرایی شدن مدل ارائه شده از سمت سازمان صمت، مقرر شد تا مدل فوق الذکر از طریق انجام یک توافق با شرکت مس اجرایی شود.

استاندار کرمان در این جلسه با بیان اینکه در این جلسه کسی با اصل صحبت های آقای حسینی نژاد مخالف نیست، گفت: این کار مفید است اما به لحاظ قانونی ربطی به قانون یک درصد فروش معادن آلاینده نمی تواند داشته باشد.

فدایی با اشاره به شاره به ضمانت وام های کمیته امداد از جانب شرکت مس گفت: فرمول این مدل همانند صندوق توسعه ملی خواهد بود، کافی است شرکت ها مبلغی را سپرده کنند و سودی بابت آن دریافت نکنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.