سه شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۱۱:۰۹:۵۶
2020 / April / 28برگزیده، خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد، معادن | اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹

هزینه‌ای برای برندسازی

شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر به‌عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی در کشور مشتری‌مداری و برندسازی را جزو اولیت‌های اصلی خود می‌داند. از این رو همواره سعی در ارائه محصولی با بهترین کیفیت و در زمان مناسب داشته است. 

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  هرچند که در این میان گاه، قطعی‌های پیش‌بینی نشده و بلند مدت در برق و گاز  واحدهای تولیدی مجموعه را در اجرای تعهدات خود با چالش روبرو کرده است. هرچند که درنهایت بخش تولید تمام تلاش خود را داشته تا عقب‌ماندگی‌های این چنینی را در کوتاه ترین زمان جبران کند، اما انتظار می‌رود که مسئولین امر در چنین تصمیم‌گیری توجه بیشتری به اهمیت ثبات در بخش تولید داشته باشند.

برنامه‌ای حساب شده جهت رونق تولید

شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر با دارا بودن دو واحد مگا مدول احیا، سالانه ظرفیت تولید ۵/۳ میلیون تن آهن اسفنجی (با احتساب اکسیژن) یا ۲/۳ میلیون تن آهن‌اسفنجی (بدون احتساب وزن اکسیژن در محصول) به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی در کشور شمرده می‌شود که برای سال ۹۸ تولید ۸/۲میلیون تن آهن اسفنجی را برنامه‌ریزی و محقق خواهد کرد و برای سال آتی برنامه‌‌ریزی تولید ۲/۳ میلیون تن محصول را در دستور کار دارد.

این شرکت رشد بهره‌وری در تولید را با جدیت در دستور کار دارد و درواقع افزایش تولیــد و بـهـره‌وری ازجمـله مـهم‌تـرین فاکتورهایی است که در این مجموعه دنبال می‌شود. برای رشد تولید و بهره‌وری باید میزان آماده به‌کاری مجموعه و نرخ تولید در ساعت بالا رود که بخش تولید مجموعه تلاش کرده تا با برطرف کردن چالش و گلوگاه‌های تولید این دو فاکتور را به بهترین حد ممکن برساند. اما گاه عوامل بیرونی همچون آب، برق، گاز و سایر زیرساخت‌ها تولید مجموعه را متاثر می‌کند.

تولید از عوامل بیرونی متاثر شد

آب، برق و گاز جزو پیش‌نیازهای تولید به‌شمار می‌روند و هرگونه قطعی در این موارد می‌تواند مجموعه را از برنامه‌ریزی‌های خود عقب بیندازد. متاسفانه درحالیکه مجموعه برای سال جاری برنامه تولید ۳میلیون و ۱۵۰ هزار تن آهن اسفنجی را برنامه‌ریزی کرده بود و خطوط تولید نیز آماده به کاری بالای ۹۵ درصد داشتند اما قطعی برق در تابستان و گاز در زمستان سبب شد که مدیران شرکت توسعه تصمیم بگیرند میزان هدف تولید آهن اسفنجی را به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کاهش دهد.

در شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر تلاش قابل توجهی صورت می‌گیرد که توقفات سرد و گرم خطوط کارخانه به‌نحوی مدیریت شود که در حداقل زمان به اتمام برسد و تولید به روند طبیعی خود بازگردد. به‌عنوان مثال اورهال کلی خط شات‌دان مجموعه در ۱۲ روز صورت گرفت. اما قطعی‌های ناشی از قطع زیرساخت که عموما طولانی مدتی نیز هستند اثرات نامطلوبی برتولید مجموعه دارد.

در سال جاری شرکت توسعه به‌واسطه ناپایداری شبکه برق در تابستان و کاهش مصارف اجباری از سوی اداره برق مجبور به توقف خطوط تولید شد، همچنین در زمستان نیز کاهش فشار گاز موجب شد که حدود یک ماه تولید آهن اسفنجی متوقف شود به‌گونه‌ایکه در بهمن ماه مجموعه نتوانست به برنامه تولید ماهانه خود(۱۳۰هزار تن) برسد که این اتفاق باعث عقب‌ماندگی شرکت از  ۵ درصد برنامه درنظر گرفته سالیانه بود.

قطعی گاز علاوه بر آنکه به خوابیدن خطوط تولید منجر می‌شود، به نسوز و تجهیزات کارخانه نیز آسیب وارد می‌کند که این امر زیانی بزرگ برای مجموعه به‌شمار می‌رود. کوره‌های احیا در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد کار می‌کنند، عدم گازرسانی یک ماهه به کوره باعث ایجاد شوک حرارتی می‌شود. درواقع نسوز کوره عمر مشخصی دارد و قطعی گاز باعث مستهلک شدن آن می‌شود. همین امر درنهایت به بالا رفتن هزینه تولید و در ادامه به افزایش قیمت فروش منجر می‌شود. که این امر نیز نارضایتی مشتری را ایجاد می‌کند و به اعتبار برند نیز آسیب می‌رساند.

تنظیم بازار محصولات فولادی در گرو تولید واحدهای احیا

هر گونه قطعی‌ در گاز یا برق باعث می‌شود که سفارشات مجموعه به تعویق بیفتد که همین امر در ازمیان بردن خوش‌نامی برند مجموعه اثرگذار است و نارضایتی مشتری را ایجاد کی‌کند.  همچنین از آنجاییکه آهن اسفنجی محصول میانی زنجیره تولید فولاد به‌شمار می‌رود، قطعی گاز صنایع فولادساز و صنایع پایین‌دستی را نیز تحت شعاع قرار می‌دهد. درواقع کاهش تولید آهن اسفنجی موجب می‌شود که صنایع پایین‌دستی در تامین ماده اولیه به مشکل برخورده و همین امر بازار را آشفته کند. بنابراین لازم است که مسئولین برای سال‌های آتی برای تامین مصارف خانگی به فکر راهی به جز قطع برق و گاز واحدهای تولیدی باشند.

بازار داخل در اولویت است

باتوجه به نیاز بازار داخل به محصول آهن اسفنجی، شرکت توسعه و آهن فولاد اهتمام خود را در سال جاری بر تامین نیاز فولادسازان بازار داخل قرار داده است. اما از ماه‌های پایانی سال ۹۷ این شرکت اقداماتی در زمینه بازارسازی در سایر کشورهای دنیا نیز صورت داد که به نتیجه خوبی نیز رسید که به علت وضع تعرفه صادراتی این حجم اندک صادرات متوقف شد.

در ماه‌های پایانی سال ۹۷ باتوجه به مشکلاتی که واحدهای ذوب کشور در زمینه تامین الکترود گرافیتی پیدا کردند از میزان تولید خود کاستند و همین امر نیز سبب شد تا تقاضا برای آهن اسفنجی کاهش پیدا کند. از آنجاییکه آهن اسفنجی ازجمله محصولات با نگهداری دشوار به‌شمار می‌رود و نمی‌توان آن را در بلند مدت در انبار نگهداری کرد، شرکت به فکر بازاریابی در سایر کشورهای دنیا افتاد.

بدین ترتیب بخش بازرگانی مجموعه فعال شد و از آنجاییکه محصول آهن اسفنجی برای بسیاری از واحدهای فولادساز دنیا شناخته شده نیست، توانست با صرف زمان و هزینه این محصول را در بازار هدف معرفی کند. کشتی مناسب حمل این محصول را تامین کند و بدین ترتیب صادرات خود را ابتدا با محموله‌های کوچک حدود ۲ هزار تنی آغاز کند. درنهایت تلاش بخش بازرگانی به نتیجه رسید و پس از گذاشتن زمانی حدود ۶ ماه شرکت توانست سفارش‌های با حجم ۲۵ هزار تن داشته باشد. اما در همین زمان میزان تقاضا برای آهن اسفنجی در کشور افزایش یافت و مسئولین امر نیز با وضع تعرفه بر روی صادرات عملا ادامه صادرات را غیر ممکن کردند. بدین ترتیب تمام هزینه‌های بازاریابی شرکت ازمیان رفت.

درحالیکه شرکت توسعه آهن و فولاد تامین نیاز بازار داخل را در اولیت می‌داند اما لازم است تا هر شرکتی علاوه بر تامین نیاز بازار داخل سهم اندکی از محصول خود را به صادرات اختصاص دهد. این کار ازسویی به ارزآوری برای کشور کمک می‌کند و ازسوی دیگر هر مجموعه‌ای هزینه‌های ارزی دارد که باید برای تامین این هزینه ارزی، مقداری صادرات داشته باشد. به عنوان مثال شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر درحال حاضر درحال اجرای پروژه ورق گرم بوده و صادرات بخشی از محصول شرکت می‌تواند کمک شایانی به مجموعه در تامین ارز موردنیاز باشد.

شرکت توسعه آهن و فولاد علاوه بر حفظ و رونق تولید در شرایط فعلی اقتصادی کشور بر اجرای پروژه‌های توسعه‌ای نیز اهتمام جدی دارد. این شرکت بخشی از سود ناشی از فروش محصولات خود را جهت اجرای طرح‌های توسعه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت رشد و توسعه صنعت کشور به مصرف می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.