چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۰۵:۱۸:۳۳
2020 / April / 29برگزیده، خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد | اردیبهشت ۶, ۱۳۹۹

فولاد هرمزگان در قله‌های افتخار

شرکت فولاد هرمزگان جنوب براساس سند چشم‌انداز توسعه کشور در سال 1404، مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد، احداث شد. محل تاسیس این مجموعه فولادی با هدف توسعه صادرات فولاد کشور در شهر بندرعباس و منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس انتخاب شد. جانمایی این شرکت، موقعیت استراتژیکی را برای آن رقم زده و بر اهمیت آن افزوده است. این منطقه از سالیان گذشته، دروازه تجارت ایران شناخته می‌شده و اکنون نیز همین موضوع، مزیتی برای صنایع واقع در آن، فراهم کرده است.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  اتصال به کریدور اصلی جاده‌ای و ریلی را باید از دیگر امتیازات این مجموعه فولادی دانست. همچنین باید خاطرنشان ساخت، این استان برای تامین سنگ آهن مورد نیاز در تولید فولاد، دسترسی مناسبی به استان‌های مرکزی با ذخایر عظیم سنگ آهن، دارد.

در ادامه باید تاکید کرد از آنجاکه این شرکت در مجاورت دریا قرار دارد، می‌توان از این پتانسیل برای تامین آب مورد نیاز صنعت فولاد، بهره گرفت. علاوه بر تمام ویژگی‌های یاد شده، نیروی انسانی جوان، متخصص و کارآمد را باید از دیگر امتیازات این شرکت برشمرد. همه موارد یاد شده، زمینه پیشرفت در عملکرد این شرکت را فراهم کرده‌اند. کما اینکه در سال ۱۳۹۸، شاهد درخشش در عملکرد این شرکت بودیم.

شرکت فولاد هرمزگان موفق شد تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۸، مجموعا برابر یک میلیون و ۴۶۰ هزار و ۱۰۶ تن اسلب تولید کند. این میزان تولید در مقایسه با تولید سال ۱۳۹۷، افزایش یافته است. این رشد در حالی حاصل شده که صنعت فولاد کشور ظرف بیش از یک سال اخیر، تحت شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته است و از آن رو اهمیت ویژه‌تری دارد.

شرکت فولاد هرمزگان جنوب ظرف چند سال اخیر، عملکرد روشنی را از خود به نمایش گذاشته است. تولید اسلب در این شرکت فولادی از سال ۱۳۹۶ در روند صعودی قرار گرفته است. این روند رو به رشد تولید تا سال ۱۳۹۸ نیز تداوم یافته است.

میزان کل تولید اسلب در شرکت فولاد هرمزگان طی سال ۱۳۹۵ برابر یک میلیون و ۱۴۱ هزار و ۱۴۷ هزار تن بود. این مجموعه فولادی توانست در سال ۱۳۹۶ میزان تولید خود را به یک میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۴۴ تن افزایش دهد. یعنی ظرف یک سال، تولید این مجموعه فولادی، رشد ۲۳٫۵ درصدی را از آن خود کرد. این روند رو به رشد در سال ۱۳۹۷ نیز تداوم داشت و مجموع تولید این شرکت در سال ۱۳۹۸، برابر یک میلیون و ۴۴۰ هزار و ۸۹۸ تن گزارش شد.

همچنین باید خاطرنشان ساخت این روند رو به رشد تولید در سال ۱۳۹۸ نیز با وجودی که صنایع کشور از جمله صنعت فولاد ظرف یک سال اخیر با چالش‌های متعددی ازجمله اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه علیه ایران و صنعت فولاد کشور، مواجه بود؛ تداوم یافت. بنا بر آخرین آمار منتشر شده از سوی این شرکت، با همت تلاشگران این مجموعه فولادی، شرکت فولاد هرمزگان در سال ۱۳۹۸ موفق شد مجموعا برابر یک میلیون و ۴۶۰ هزار و ۱۰۶ تن اسلب تولید کند.

بنابراین تولید در این مجموعه در مقایسه با سال ۹۷ حدود ۱٫۳ درصد، افزایش یافت. در همین حال باید افزود که در سال ۱۳۹۸ صادرات شرکت فولاد هرمزگان جنوب در مقایسه با سال ۹۷، رشد ۴۰ درصدی را پشت سر گذاشت و مجموع فروش داخلی این شرکت نیز حدود ۱۳ درصد بیشتر شد. باید اذعان کرد که رشد ۴۰ درصدی صادرات فولاد برای این مجموعه، امتیاز بالایی است. چرا که این رشد در شرایط تحریم حاصل شده است و نشان از عملکرد موفقیت آمیز این مجموعه در بازارهای جهانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.