شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ , ۱۱:۲۱:۳۳
2020 / September / 12خبر، گروه صنایع معدنی، مس، معادن | شهریور ۲۲, ۱۳۹۹

شناسایی ۴۰۰ میلیون تن ذخیره مس در محدوده جانجا

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان از انجام ۴۲ هزار متر مربع حفاری جهت اکتشاف در محدوده جانجا شهرستان نیمروز خبر داد.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  داود شهرکی در بازدید از محدوده اکتشافی جنگجا که با حضور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و مدیر عامل شرکت توسعه معادن پارس تامین برگزار شد، بیان کرد : محدوده اکتشافی جنگجا از نظر جغرافیایی در بخش صابری، شهرستان نیمروز، استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. جهت دسترسی به محدوده از طریق جاده آسفالته زاهدان -نهبندان که طی مسیر حدود ۲۰۵ کیلومتر در این جاده، پس از عبور از روستای سفیدابه می باشد.

وی گفت: این محدوده در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شرق نهبندان واقع شده است. تنها منطقه مسکونی واقع در این محدوده، روستای ماده کاریز می باشد.

وی ادامه داد : در سال ۱۳۸۶ و ۱۳۹۰ توسط سازمان صنعت و معدن و تجارت از محل اعتبارات استانی مطالعات فاز شناسایی و پی جویی آغاز و نتیجه مطالعات منجر به شناسایی محدوده های امید بخش گردید.

شهرکی خاطرنشان کرد : در ادامه فاز شناسایی و پی جوی سازمان صمت استان محدوده اکتشافی را در قالب پهنه اکتشافی به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی واگذار نمود و شرکت مذکور مطالعات اکتشافی را در وسعتی به مساحت ۳۰۸ کیلومتر مربع انجام داد که در نهایت در سال ۹۷ منجر به صدور پروانه اکتشاف گردید.

وی ادامه داد : مطالعات فاز شناسایی و پی جویی در اوایل سال ۹۸ توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به پایان رسید و هم اکنون مطالعات فاز اکتشاف تفصیلی توسط مشاور پروژه (شرکت پارس اولنگ) در دست اقدام می باشد.

شهرکی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت مطالعات اکتشافی در این محدوده ی معدنی بیان داشت : مطالعات فاز شناسایی، پی جویی و اکتشاف عمومی در محدوده جنگجا به پایان رسیده است و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران هم اکنون در حال اکتشاف تفصیلی می باشد. تاکنون به میزان ۴۲۰۰۰ متر عملیات حفاری در محدوده توسط پیمانکار شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران انجام گرفته است و هم اکنون شرکت در حال انجام تکمیل عملیات حفاری می باشد که پس از اتمام آن اقدام به ارائه گزارش پایان عملیات اکتشاف خواهد نمود.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان در پایان کرد : میزان سرمایه گزاری در این محدوده ی به میزان ۶۰۰ میلیارد ریال می باشد که تا کنون جهت ۶۳ نفر شغل ایجاد شده است.

گفتنی است ذخیره مس شناسایی شده تا کنون در این محدوده ۴۰۰ میلیون تن برآورد شده که احتمال افزایش این ذخیره پس از تکمیل اکتشاف نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.