یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۱۱:۴۲:۱۳
2020 / May / 03خبر، گروه صنایع معدنی، سایر حوزه‌های صنایع معدنی، گروه صنایع معدنی، معادن | اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۹
روابط عمومی شرکت زغال سنگ پروده طبس:

زغال سنگ پروده طبس همچنان رکورددار تولید زغال سنگ ایران

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس: به عنوان بزرگترین تولید کننده زغال سنگ کشور برای ششمین سال متوالی، در سال 1398 بیش از 1،200،000 تن زغال سنگ خام و حدود 570،000 تن کنسانتره تولید نموده ایم.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  با پایان سال ۱۳۹۸ و در اولین روزهای شروع سال جدید، مهندس رمضان کریتی ثانی به عنوان مدیرعامل شرکت شرکت زغال سنگ پروده طبس، طی مصاحبه ای به تشریح ابعاد مختلف فنی و عملکردی شرکت پرداخت.

برای ششمین سال متوالی بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران هستیم

کریتی ثانی: شرکت زغال سنگ پروده طبس که از سال ۱۳۸۷ به عنوان اولین بهره بردار معادن تمام مکانیزه زغال سنگ ایران، فعالیت خود را در معادن شماره یک و مرکزی واقع در منطقه پروده طبس آغاز نموده  و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از شرکت های تابعه هلدینگ صدرتأمین و شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) مشغول به فعالیت است، ۵ سال متوالی بزرگترین تولیدکننده این محصول در کشور بوده که با عنایت به تداوم عملکرد موفق، این عنوان برای ششمین سال متوالی نیز برای استخراج ۱،۲۰۱،۰۰۰ تن زغال سنگ خام و تولید ۵۶۸،۰۰۰ تن کنسانتره زغال سنگ کک شو، به این شرکت تعلق می گیرد. با احتساب این ارقام و مشابه سهم ۴۲ درصدی از تولید ملی زغال سنگ در سال ۹۷، شرکت زغال سنگ پروده طبس در سال ۱۳۹۸  نیز توانست سهم عمده  تولید ملی این محصول را به خود اختصاص دهد تا کماکان تأمین کننده عمده نیاز صنایع کک سازی و فولادسازی کشور باشد.

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس در ادامه افزود این شرکت در سال ۱۳۹۸ علاوه بر تولید زغال سنگ خام و کنسانتره، موفق به اجرای ۶،۶۳۲ متر حفریات زیرزمینی در معادن نیز گردیده است.

وی در خصوص مقایسه عملکرد با برنامه و همچنین با دوره مشابه سال قبل عنوان داشت: هرچند در بخش حفریات معادن ۸۷% برنامه محقق شده ولی در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۳۹۷، شاهد رشد ۳/۴ درصدی در این بخش هستیم. برنامه استخراج زغال سنگ خام نیز ۹۶% و تولید کنسانتره ۹۳% محقق شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، به ترتیب ۱۱% و ۱۰% کاهش داشته است.

خلاصه برنامه و عملکرد سال ۱۳۹۸

بخش

فعالیت

واحد

عملکرد

مقایسه برنامه و عملکرد ۹۸

مقایسه با عملکرد ۹۷

برنامه

درصد تحقق

عملکرد سال ۹۷

رشد نسبی

معادن

پیشروی

متر

۶،۶۳۲

۷،۵۹۵

۸۷%

۶،۴۱۳

۳/۴ %+

استخراج خام

هزارتن

۱،۲۰۱

۱،۲۵۵

۹۶%

۱،۳۴۷

۱۱ %-

زغالشویی

تولید کنسانتره

هزارتن

۵۶۸

۶۰۸

۹۳%

۶۳۳

۱۰ %-

کریتی ثانی در تشریح جزئیات عملکرد افزود: رشد میزان حفریات ناشی از برنامه ریزی صورت گرفته در این بخش بود تا با سرعت بخشیدن به عملیات پیشروی، آماده سازی های لازم برای جلوگیری از وقفه در روند استخراج انجام شود. با این حال، مشکلات و تأخیرات ناشی از تأمین اقلام و تجهیزات موردنیاز و همچنین تعطیلی معادن در نیمه دوم اسفندماه سال ۹۸ به خاطر جلوگیری از گسترش بیماری کرونا، باعث گردید فقط ۸۷% برنامه سال ۱۳۹۸ در حفریات عملیاتی گردد.

در بخش استخراج و تولید محصول نیز، علت اصلی عدم تحقق کامل اهداف و افت عملکرد نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۷ مربوط به مشکلات تأمین قطعات موردنیاز برای اجرای برنامه سرویس و نگهداری تجهیزات استخراج و همچنین تعطیلی معادن و کارخانه زغالشویی در دو هفته پایانی سال ۹۸ برای مقابله با شیوع کرونا بود که به تبع کاهش میزان استخراج، تولید کنسانتره شرکت نیز با کاهش مواجه گردید.

نامگذاری سال ۱۳۹۹ به عنوان «جهش تولید» را به فال نیک می گیریم

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۹ با عنوان سال “جهش تولید” توسط مقام معظم رهبری، گفت: انتخاب این عنوان نشانگر توجه ویژه و نگاه دقیق رهبری به منابع و توانمندی های داخلی است و ایجاد جهش در تولید محصولات مختلف ملی به شرط اهتمام و برنامه ریزی دقیق مسئولین و ارائه حمایت های لازم، امری تحقق پذیر خواهد بود.

کریتی ثانی در ادامه عنوان نمود که خوشبختانه با توجه به سابقه بیش از یک دهه فعالیت به عنوان اولین و تنها شرکت فعال در عرصه معدنکاری تمام مکانیزه استخراج زغال سنگ از ذخایر عمقی و با عنایت به تجارب بسیار ارزشمند کسب شده در حوزه های دانش فنی و تخصصی و همچنین در اختیار داشتن منابع تجهیزاتی مانند ماشین آلات حفریات و استخراج و بهره گیری از بزرگترین کارخانه زغالشویی ایران و نیز وجود سرمایه های انسانی جوان و متخصص در بخش های مدیریتی، پشتیبانی، برنامه ریزی، فنی و عملیاتی، توانمندی فنی و اجرایی، شرکت زغال سنگ پروده طبس آمادگی و توانایی لازم برای ایجاد جهش در تولید زغال سنگ کشور را دارد. با این حال، تحقق این مهم منوط به حمایت دولت در تأمین منابع مالی و تسهیلات حمایتی و همچنین همکاری متولیان بخش معدن برای در اختیار گذاشتن ذخایر و منابع جدید زغالی است و بر این اساس، شرکت زغال سنگ پروده طبس آمادگی دارد به توسعه معدنکاری مکانیزه در کشور برای افزایش تولید و تأمین خوراک صنایع کشور کمک نماید.

برنامه های توسعه

برای افزایش استخراج زغال سنگ خام و بهبود راندمان تولید کنسانتره برنامه داریم

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس با اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر برای توسعه عملیاتی در دو بخش استخراج زغال سنگ خام و تولید کنسانتره این محصول با هدف افزایش میزان و راندمان تولید، برنامه ریزی لازم انجام شده است. به منظور افزایش سطح استخراج معادن، پروژه خرید سری دوم تجهیزات مکانیزه استخراج لانگوال در دستور کار قرار دارد که گزارشات فنی و اقتصادی طرح تهیه شده و در حال حاضر پیگیری برای استفاده از خدمات مشاورین متخصص در این حوزه برای نهایی کردن موضوع، در حال پیگیری است.

برای افزایش میزان تولید کنسانتره نیز پروژه اسپیرال در کارخانه زغال شویی این شرکت در حال اجرا است که هدف این طرح، افزایش راندمان فراوری زغال سنگ و بالابردن میزان تولید است.

برنامه سال ۱۳۹۹

کریتی ثانی در تشریح اهداف برنامه شرکت در سال ۱۳۹۹ گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، شرکت زغال سنگ پروده طبس استخراج بیش از ۱،۵۰۰،۰۰۰ تن زغال سنگ خام، تولید ۶۳۵،۰۰۰ تن کنسانتره و اجرای بیش از ۷۸۰۰ متر حفریات زیرزمینی در معادن را هدفگذاری نموده است که با تحقق این برنامه، دستیابی به ظرفیت و توان اسمی تعریف شده برای پروژه فاز اول توسعه معادن زغال سنگ طبس در موضوع استخراج زغال سنگ خام تحقق خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس در پایان ضمن اشاره به تداوم شرایط اضطراری ناشی از شیوع کرونا در کشور که صنایع و معادن را در روزهای آغازین سال جدید نیز با تعطیلی یا کاهش چشمگیر ظرفیت عملیاتی مواجه نموده است، خواستار حمایت و پشتیبانی دولت و متولیان صنعت و معدن کشور از حوزه معادن و بویژه زغال سنگ شد تا بتوان با عبور از این بحران و در سایه همکاری و همراهی همه جانبه در سال جهش تولید، حرکت چرخهای تولید در معادن کشور و صنایع مرتبط را سرعت بخشید و علاوه بر تثبیت و گسترش اشتغال پایدار، از ظرفیت و توانمندی داخلی این بخش برای تقویت اقتصاد داخلی و توسعه ملی بهره برداری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.