پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۰۲:۴۱:۰۱
2020 / April / 30برگزیده، خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد | آبان ۱, ۱۳۹۸
زنجیره تولید
صدور  بخشنامه های محدود کننده با وجود تولید بیش از نیاز داخل بررسی شد؛

رژه روی فرش قرمز

مدیر عامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با تایید اصلاح سیاست های تنظیم بازار فولاد، از وزیر صمت خواسته تا در اسرع وقت کلیه موانع و محدودیت های صادراتی محصولات فولادی همچون پیش شرط الزام به عرضه در بورس کالا مرتفع شود .

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  در این رابطه بررسی ها نشان می دهد صدور بخشنامه های متعدد در حوزه زنجیره تولید فولادی در حالی همچنان روند تولید و صادرات را در این بخش با محدودیت مواجه کرده که در اهداف توسعه فولاد به واسطه تولید مازاد بر نیاز داخل رویکرد صادراتی یکی از مهمترین اهداف دولت را تشکیل داده است . در واقع از خرداد ماه سال گذشته و همزمان به صدور بخشنامه ای از سوی معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت که صادرات فولاد را مشروط به اخذ گواهی مبدا می کرد جرقه محدودیت های زنجیره فولاد زده شد، و این روند پس از افزوده شدن بخشنامه های متعدد در نهایت به الزام عرضه محصولات فولادی در بورس کالا برای اخذ مجوز صادراتی به نقطه اوج خود رسید. موضوعی که با گذشت چند ماه از اجرای این مصوبه و افزودن بار مشکلات صادراتی با وجود شرایط تحریمی این بار رییس سازمان حمایت را واداشته تا با ارسال نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن انتقاد نسبت به عملکرد معاونت معدنی در صدور بخشنامه های متعدد رفع موانع تولید به ویژه الزام عرضه در بورس کالا برای صدور مجوز صادرات را خواستار شود. در این رابطه کارشناسان معتقدند در حالیکه میزان تولید فولاد بیش از ۲ برابر نیاز مصرف داخلی کشور است و همچنین نرخ محصولات فولادی بسیار پایین تر از بازار جهانی است و توجیهی برای واردات وجود ندارد به گفته فعالان حوزه فولاد سیاست حمایتی معاونت معدنی چالشی است که همواره بخش‌های دیگر قربانی یک بخش می شود اگرچه که حمایت شونده نیز از این آسیب در امان نخواهد بود.

قیمت فولاد داخلی با نرخ قراضه جهانی برابری می کند

در این رابطه بهادر احرامیان عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد در گفتگو با «پیام آوران معدن و فولاد» در خصوص حذف محدودیت های صادراتی گفت: الزام عرضه در بورس برای امکان صادرات در صورتیکه تولید بیش از ۲ برابر نیاز داخل است ایجاد مانع گذاری فاقد توجیه است. وی در پاسخ به مشکلات ایجاد شده در صورت الزام عرضه در بورس گفت: در هیج جای دنیا عرضه کالا در بورس ضرورت نیست و این در حالیست که بسیاری از متقاضیان به دلیل میزان و حجم اندک خرید و یا بعد مسافتی تمایلی برای تامین مواد اولیه خود از  طریق بورس را ندارند. احرامیان در پاسخ به اینکه آیا این اقدام در راستای کنترل قیمت نیست گفت: فلسفه بورس بر اساس تجارت آزاد و شفاف سازی قرار گرفته . این در حالیست که نرخ گذاری دستوری نه تنها زمینه ایجاد رانت و بازار سیاه را فراهم می آورد . بلکه اساسا در زمانیکه نرخ شمش فولاد ایران با قیمت قراضه در بازارهای جهانی برابری می کند و واردات فاقد توجیه اقتصادی است قیمت گذاری بر خلاف اهداف تعیین شده در توسعه فولاد است. عضو هیات مدیره انجمن فولاد سیاست های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت را ناقض منافع دیگر حوزه‌ها دانست و گفت: اینکه با هدف حمایت از صنایع پایین دستی نسبت به قیمت گذاری دستوری و یا تصمیمات محدود کننده در زمینه صادرات فولاد  اقدام شود  و در ادامه این سیاست ها برای حمایت از تولید فولاد و کاهش هزینه های تولید بخشنامه های محدود کننده برای صنایع بالادستی و سنگ آهن انجام شود در نهایت برهم خوردن تعادل در زنجیره تولید را به همراه خواهد داشت. وی در خصوص وضعیت آینده فولاد در صورت وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن و کاهش قیمت به دلیل مازاد عرضه گفت: اگرچه احتمال دارد از لحاظ حجم تولید شاهد افزایش باشیم . اما در دنیای کنونی موضوع ایجاد ارزش افزوده بر میزان تولید ارجحیت داشته و حائز اهمیت است . به عنوان مثال در حوزه سنگ آهن هماتیت هیچ گونه استفاده ای در داخل کشور ندارد و این در حالیست که هم اکنون در بازار جهانی با تقاضای مناسبی همراه است و در صورت عدم امکان صادرات در اینده فاقد توجیه اقتصادی خواهد بود . بنابراین باید برنامه ها و سیاست های حمایتی را با توجه به نیاز کشور و نوع محصولات تعیین شود چرا که نمی توان یک قانون و دستور العمل را برای تمامی محصولات معدنی تسری داد .وی گفت: در زنجیره تولید فولاد آنچه حائز اهمیت است تداوم تولید با حفظ تعادل و بازارهای صادراتی است .

حمایت، رییس سازمان حمایت از فولادی ها

همچنین در زمینه موانع پیش روی صادرات محصولات فولادی به نظر می‌رسد عباس تابش رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز با فولادیها هم سو بوده به طوریکه با ارسال نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به صدرو بخشنامه های متعدد معاونت معدنی انتقاد کرده است.

وی گفته بر اساس بررسی های این سازمان، صنعت فولاد کشور در سال جاری شرایط مطلوبی نداشته و با کاهش قیمت فروش داخلی و کاهش توان مالی در کارخانجات فولادی، تولید و اشتغال در صنعت فولاد با کاهش مواجه رخ خواهد داد. رئیس سازمان حمایت به مشکلات ناشی از احتمال تشدید تحریم های ظالمانه و تحرکات تروریسم اقتصادی علیه کشور به ویژه در منطقه خلیج فارس و محدودیت های حمل و نقل دریایی محصولات فولادی  اشاره می کند و گفت: با توجه به الزام صادرات حداقل ۳۵ تا ۴۰ درصد تولیدات داخلی طی سال جاری که حدود ۹ تا ۱۰ میلیون تن برآورد می شود به منظور ادامه روند رو به رشد تولید و تامین حدود ۳ میلیارد دلار ارز مورد نیاز صنعت از محل درآمد های ارزی ناشی از صادرات ایجاد وقفه و مانع در این خصوص سبب بروز مشکلات عدیده ای در صنعت و بازار محصولات خواهد شد. وی تغییرات مکرر قوانین، مقررات و دستورالعمل ها را باعث سردرگمی و ایجاد زیان به واحدهای تولیدی، سرمایه گذاران و متولیان صنعت دانسته و تاکید کرده  با توجه به اینکه صنعت فولاد، بزرگترین و موفق ترین بخش از صنایع کشور است که تحت تولیت وزارت متبوع قرار دارد و لازم است در اسرع وقت نسبت به رفع کلیه موانع و محدودیت های صادراتی محصولات فولادی

همچون پیش شرط الزام عرضه در بورس کالا جهت صدور مجوز صادرات از ناحیه معاونت امور معادن و صنایع معدنی دستور مقتضی صورت گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.