سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ , ۰۳:۳۳:۰۸
2019 / July / 22گروه صنایع معدنی، سایر حوزه‌های صنایع معدنی بهمن ۲۷, ۱۳۹۷
در 10ماهه نخست 97 محقق شد

رشد ۶۱ درصدی تولید کاتد مس

افزایش 4 درصدی تولید مس محتوی معدنی

تولید کاتد مس در واحدهای مربوطه در مدت 10 ماهه امسال به بیش از 200 هزار تن رسید که در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال رشد 61 درصدی را نشان می دهد و نسبت به برنامه ۱۷۸ هزار و ۶۰۰ تنی پیش بینی شده، رشد 11 درصدی دارد.

به گزارش پیام‌آوران معدن و فولاد، جداول آماری واحدهای تولیدی مس نشان می دهد واحد پالایشگاه سرچشمه (کرمان) در ۱۰ ماهه امسال با تولید ۱۱۷ هزار و ۶۴۳ تن کاتد مس رشد ۱۴۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال ثبت کرد و سهم نزدیک به ۵۹ درصدی از مجموع تولید دوره یادشده را به خود اختصاص داد.

همچنین در این مدت، تولید آند مس به رقم ۲۵۷ هزار و ۸۳۳ تن با رشد ۶۸ درصدی نسبت به ۱۰ ماهه ۹۶ رسید که سهم واحد ذوب سرچشمه با رقم ۱۶۵ هزار و ۶۳۳ تن در این دوره افزایش ۱۶۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال ثبت کرد.

 

 

افزایش چهار درصدی کنسانتره مس

برپایه آمارهای مورد بررسی در ۱۰ ماهه امسال، کنسانتره مس با تولید ۹۹۷ هزار و ۵۳۵ تن و رشد چهار درصدی نسبت به دوره مشابه پارسال دستاورد خوبی داشت که سهم سرچشمه از این رقم ۵۹۲ هزار و ۵۶۱ تن بود و پنج درصد رشد در مقایسه با دوره مورد بررسی را نشان می دهد.

 

 

افزایش تولید مس محتوی معدنی

افزایش چهار درصدی تولید مس محتوی معدنی در مدت یادشده با رقم ۲۴۵ هزار و ۱۰۰ تن تحقق یافت، در عین حال برنامه پیش بینی شده رقم ۲۴۴ هزار و ۶۸۰ تنی بود.

آمار منتشر شده از عملکرد ۹ ماهه امسال شرکت ملی مس ایران نشان می دهد تولید مس محتوی رشد چهار درصدی نسبت به برنامه پیش بینی شده داشت و از مرز ۲۲۸ هزار تن فراتر رفت، درحالی که رقم مورد انتظار در این مدت دستیابی به ۲۱۹ هزار تن بود.

 

 

اجرای ۱۳ پروژه در چارچوب هدف چشم انداز

صنعت مس در قالب برنامه سند چشم انداز ۱۴۰۴ بهمن ماه پارسال بهره برداری از ۱۳ پروژه را کلید زد که با سرمایه گذاری ارزی و ریالی محقق شد.

بهمن ماه ۱۳۹۶ تعداد ۱۳ طرح در مجتمع های سرچشمه، خاتون آباد و سیرجان (استان کرمان) با سرمایه افزون بر ۳۵ هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

براساس برنامه، تغییر فناوری ذوب مجتمع سرچشمه به ظرفیت ۲۸۲ هزار تن مس آند در سال به همراه چرخ ریخته گری و کوره های آند با ۱۸۲ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و ۲ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی (در مجموع ۹ هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال) صورت گرفت.

کارخانه پالایشگاه خاتون آباد نیز با ظرفیت سالیانه ۲۰۰ هزار تن مس کاتد با سرمایه گذاری ارزی ۱۴۳ میلیون یورو و ریالی ۶۴۰ میلیارد ریال (در مجموع ۶ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال) به بهره برداری رسید.

 

 

پیش بینی رشد ۲۰ درصدی

شرکت ملی صنایع مس ایران امسال با وجود تحریم‌های ظالمانه پیش روی صنایع کشور، دستیابی به فروش ۹۵ هزار میلیارد ریالی را پیش بینی کرده که نسبت به فروش سال ۹۶ نزدیک به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ پارسال برنامه فروش بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال مس عملی شد.

 

برنامه ای در مسیر گذر از تحریم

صنعت مس کشور با پشتوانه ۲۱ میلیون تن ذخیره قطعی، از روندی رو به رشد در چارچوب برنامه پنجساله ششم توسعه (۱۴۰۱- ۱۳۹۶) برخوردار است و انتظار می رود رشد تولید خود را در قالب این برنامه تداوم بخشد.

موضوعی که مدیران شرکت مس امروز در کنار افزایش سرمایه به آن می اندیشند، راهکارهایی برای تأمین مالی مورد نیاز است؛ واقعیت اینکه تحریم‌های دشمن در روند صادرات بخش صنعت و معدن می تواند اثرگذار باشد و بخش مس نیز از این امر بدور نیست اما انتظار می رود با تدابیر لازم این مرحله نیز بخوبی پشت سرگذاشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.