یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۱۴:۵۲:۳۲
2020 / May / 17گروه صنایع معدنی، آلومینیوم، خبر، معادن | اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۹

در بازار آلومینیوم چه می گذرد؟

خبرهایی کوتاه از بازار جهانی آلومینیوم و تأثیر منفی شیوع کرونا بر فروش خازن های آلومینیومی طی سه ماهه ی دوم سال جاری

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،   شیوع بیماری کووید ۱۹ تأثیر منفی بر بازار خازن های آلومینیومی داشته است.

خازن های آلومینیومی همانند سایر صنایع وابسته به آلومینیوم دستخوش اثرات منفی ناشی از بیماری کرونا شده اند. فروش این محصولات در بازار جهانی طی دو ماه گذشته ۳۵ درصد کاهش داشته که منجر به تعطیلی بسیاری از واحدهای کوچک شده است.

کاهش قیمت آلومینیوم در LME همراه با افزایش قیمت درSHFE :

طی هفته های اخیر، چین برنده ی بازار آلومینیوم بوده چراکه همگام با کاهش قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن (LME) قیمت این فلز نقره ای در بورس فلزات شانگهای افزایش داشته است.

قیمت فلز آلومینیوم در بورس فلزات شانگهای طی هفته های گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته ولی بسیاری از تجار معتقدند کاهش سطح صادرات آلومینیوم چین، موجب توقف نرخ صعودی قیمت خواهد شد.

شیوع ویروس کرونا قیمت آلومینیوم در بورس فلزات شانگهای را در ماه آوریل به کمترین مقدار طی چهار سال اخیر کاهش داد.

قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن طی چند ماه اخیر ۱۸ درصد کاهش داشته است. پیش بینی می شود بازار آلومینیوم در سال ۲۰۲۰ با ۱٫۵ میلیون تن مازاد موجودی آلومینیوم روبرو باشد.

کاهش ۴۷ درصدی واردات محصولات آلومینیوم به ایالات متحده:

در ماه فوریه ی سال جاری واردات محصولات آلومینیومی و ضایعات به ایالات متحده با ۴۷ درصد کاهش به ۲۳۸ هزار تن رسید.

واردات ایالات متحده در بازه ی زمانی ژانویه-فوریه ۵۶۳ هزار تن بوده که ۹۳۵ هزار تن کمتر از همین دوره در سال ۲۰۱۹ بوده است. طی این بازه، واردات آلومینیوم خام و محصولات آلیاژی آلومینیومی به ۴۹۴ هزار تن رسید.

در ماه فوریه ی سال جاری ایالات متحده ۱۵۰ هزار تن آلومینیوم از کانادا وارد کرد. این رقم شامل ۱۴۵ هزار تن آلومینیوم خام و آلیاژی و ۵٫۳ تن ضایعات آلومینیومی بوده است.

جالب است بدانیم که عربستان سعودی منبع اصلی واردات محصولات نیمه نهایی آلومینیومی به ایالات متحده بوده است به طوری که ۷۴۵۰ تن پلیت، ورق و میله ی آلومینیومی به ایالات متحده صادر کرده است.

طبق آمارUSGS ، واردات آلومینیوم ایالات متحده از چین در ماه فوریه به ۵۰۷۰ تن و در بازه ی زمانی ژانویه- فوریه به ۱۳ هزار تن کاهش یافت این درحالی است که ارقام فوق طی دوره های مذکور در سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۱۵۶۰۰ تن و ۳۱۰۰۰ تن بوده است.

در ماه فوریه ی سال جاری، واردات ضایعات آلومینیوم به ایالات متحده از ۴۴ هزار و ۵۰۰ تن در سال گذشته به ۸۵۲۰ کاهش یافت که مهمترین عامل مؤثر بر این مسأله، کاهش ۸۶ درصدی واردات از مکزیک بوده است. بنابر این گزارش، واردات از مکزیک از ۱۱۷۰۰ تن در ماه فوریه ی ۲۰۱۹ به ۱۶۴۰ تن در فوریه ی ۲۰۲۰ کاهش یافت.

شایان ذکر است که صادرات محصولات آلومینیومی ایالات متحده در ماه فوریه از ۲۴۰ هزار تن در سال ۲۰۱۹ به ۲۳۶ هزار تن در ۲۰۲۰ کاهش یافت. مقصد اصلی محصولات آمریکایی در ماه فوریه مکزیک، کانادا و هند بوده است (مکزیک ۵۰۲۰۰ تن، کانادا ۴۶۵۰۰ تن و هند ۳۳ هزار تن).

در ماه فوریه، صادرات آلومینیوم از ایالات متحده به چین ۱۳۸۰۰ تن بوده است، این درحالی است که در سال گذشته صادرات آلومینیوم ایالات متحده به چین ۳۹۶۰۰ تن بوده است.

بنابر این گزارش به نقل از بلومبرگ، شرکت چالکو (آلومینیوم چین) در سه ماهه ی نخست سال جاری شاهد ۹۳ درصد کاهش سود خالص بوده که حاصل شیوع بیماری کرونا است.

به گفته ی این شرکت چینی، سود خالص شرکت به ۳۰٫۷ میلیون یوان (معادل ۴٫۳ میلیون دلار) کاهش یافت، این درحالی است که درآمد شرکت نیز با ۸ درصد کاهش به ۳۹٫۶۷ میلیارد دلار رسیده است.

از ابتدای سال جاری با توجه به کاهش قیمت آلومینیوم، بیشتر شرکت های تولیدکننده ی آلومینیوم با ضرر و زیان مواجه بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.