یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ , ۱۸:۵۵:۲۵
2019 / August / 25برگزیده، ویژهخرداد ۱, ۱۳۹۸

درآمد فولاد هرمزگان به سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید

فولاد هرمزگان جنوب دارای هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه و نزدیک به هزار و 800 میلیارد تومان بدهی در زمینه تولید اسلب، بریکت و آهک فعالیت دارد. فولاد هرمزگان در بازار داخلی و صادراتی فعالیت دارد. در سال 97، بیش از 840 هزار تن فروش در بازار داخلی و 582 هزار تن در بازار صادراتی داشته که نرخ‌گذاری محصولات در بازار داخل و خارج براساس نرخ‌های جهانی می‌باشد. محصول اصلی شرکت اسلب می‌باشد که نزدیک به 98 درصد از درآمد شرکت از محل فروش این محصول می‌باشد.

میانگین نرخ فروش اسلب در بازار داخلی برای هر تن، دو میلیون و ۷۴۰ هزار تومان و در بازار صادراتی دو میلیون و ۶۱۵ هزار تومان به ازای هر تن می‌باشد. فولاد هرمزگان در سال ۹۷ مبلغ سه هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان درآمد عملیاتی ساخته است که مبلغ بهای تمام شده شرکت دو هزار و ۷۳۲ میلیارد تومان می‌باشد. نسبت هزینه به درآمد فولاد هرمزگان در سال ۹۶، نزدیک به ۸۳ درصد بوده که این نسبت در سال ۹۷ به ۷۳درصد رسید.

به عبارتی بهبود حاشیه سود شرکت را نشان می‌دهد.حاشیه سود خالص فولاد هرمزگان به ۴۴ درصد رسید سود عملیاتی شرکت از ۴۵۱ میلیارد تومان در سال ۹۶ با رشد ۳۱۵ درصدی به یک هزار و ۸۷۲ میلیارد تومان افزایش یافت. افزایش درآمد عملیاتی، افزایش سایر درآمدهای عملیاتی به مبلغ هزار میلیارد تومان موجب شده است سود عملیاتی فولاد هرمز بیش از هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رشد داشته باشد. سود خالص شرکت از از ۳۷۷ میلیارد تومان با رشد ۳۳۹ درصدی به هزار و ۶۵۹ میلیارد تومان رسیده است. عدم تغییر در هزینه مالی، افزایش سایر هزینه‌های غیر عملیاتی و افزایش مالیات بر درآمد شرکت موجب شده است سود خالص شرکت نسبت به سود عملیاتی رشد کمتری داشته باشد با این وجود شاهد رشد بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان فولاد هرمز در سال ۹۷ بوده‌ایم.

حاشیه سود خالص فولاد هرمزگان از ۱۳ درصد در سال ۹۶ به ۴۴ درصد در سال ۹۷ رسیده است. افزایش درآمد و سود شرکت موجب شده است فولاد هرمز سود خالص قابل توجهی برای هر سهم پیش‌بینی نماید. فولاد هرمزگان در سال ۹۶ سود خالص ۲۵۲ ریالی برای هر سهم در نظر گرفته است که در سال ۹۷ این مبلغ با رشد ۳۳۹ درصدی به هزار و ۱۰۶ ریال رسیده است. فولاد هرمزگان در سال ۹۶، یک میلیون و ۶۴۰ هزار تن فروش داشته که این مقدار فروش در سال ۹۷ به یک میلیون و ۴۲۲ هزار تن رسیده است. در واقع شاهد، کاهش ۲۱۸ هزار تنی در مقدار فروش شرکت می‌باشیم اما به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات شرکت درآمد شرکت رشد قابل توجهی داشته است.

قیمت اسلب ۵۸ درصد افزایش یافت نرخ فروش اسلب در سال ۹۶ مبلغ یک میلیون و ۷۲۳ هزار تومان در هر تن بوده که در سال ۹۷ با رشد ۵۸ درصدی به دو میلیون و ۱۹۷ هزار تومان در هر تن رسیده است. همچنین اسلب صادراتی از یک میلیون و ۷۰۶ هزار تومان در هر تن به دو میلیون و ۶۱۵ هزار تومان در هر تن رسیده است. بنابراین علی‌رغم کاهش مقدار فروش فولاد هرمز، به دلیل افزایش چشمگیر نرخ فروش محصولات درآمد شرکت افزایش یافت.

فولاد هرمزگان درآمد چهار هزار میلیارد تومانی می‌سازد براساس پیش‌بینی شرکت، مقدار فروش فولاد هرمز به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال ۹۸ می‌رسد. همچنین شرکت برای سال ۹۸ بودجه چهار هزار و ۲۸۸ میلیارد تومانی در نظر دارد. اما می‌توان برای محقق شدن بودجه برآوردی شرکت، تنش‌های تجاری چینی و آمریکا، کاهش قیمت فلزات در بازار جهانی، مشکلات در فروش صادراتی به دلیل تحریم‌ها اشاره کرد که روند محقق شدن بودجه پیش‌بینی شده را دشوار می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.