پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , ۱۸:۰۶:۱۰
2019 / November / 21برگزیده، گروه صنایع معدنی، سایر حوزه‌های صنایع معدنی، ویژهجولای 8, 2019
رئیس اتحادیه صادركنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی؛

خودتحریمی مهمترین چالش صادرکنندگان است

«پیام‌آوران معدن و فولاد» رئیس اتحادیه صادركنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی گفت: بالغ بر 70 درصد روی تولیدی کشور راهی بازارهای صادراتی می شود که در شرایط کنونی و افزایش تقاضا بازار مناسبی را برای تولیدکنندگان به همراه داشته است . اما باید توجه داشت که تحریم ها قادر به محدود سازی صادرات روی  و اساسا صنایع فلزی ایران نبوده و راهکارهای زیادی برای تداوم صادرات وجود دارد، اما آنچه باعث کاهش یا محدودیت می شود خودتحریمی در قالب مصوبات و بخشنامه های دولتی است .

حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی در گفتگو با «پیام آوران معدن و فولاد» در خصوص وضعیت تولید و صادرات سرب و روی همزمان با اعمال تحریم های صنایع فلزی کشور از سوی آمریکا اظهار داشت: سالانه بالغ بر ۲۵۰ هزار تن روی در معادن تولید می شود  که از این میزان حدود ۳۵ هزار تن آن نیاز صنایع داخلی به شمار می رود . همچنین در حوزه سرب نیز حدود ۴۵ هزار تن از طریق بازیافت باتری و سایر محصولات حاصل می شود که با احتساب ۱۵ هزار تن سرب تولیدی از طریق خاک های معدنی نیاز ۶۰ هزار تنی مصرف داخلی را تامین می کند.

وی در ادامه با عنوان اینکه صادرات در حوزه سرب ناچیز است گفت: عمده صادرات در حوزه روی بوده که بخشی به ماده ۱۲ و فرآوری خاک های وارداتی ترکیه مربوط شده و بخشی نیز صادرات تولیدات معادن است.

وی گفت: بر اساس قرارداد با طرف ترک که در قالب ماده ۱۲ منعقد شده  خاک  معدنی از ترکیه به کشور وارد شده و شمش حاصل از فرآوری به ترکیه صادر می شود که این روند همچنان در حال انجام بوده و تحریم نمی تواند خللی در ان وارد کند.

حسینقلی گفت: البته در یک سال گذشته دولت در مصوبه ای و در راستای تامین نیاز داخل صادرات شمش روی را ممنوع کرد که قرارداد ماده ۱۲ با طرف ترک را نیز شامل می شد اما در نهایت و پس از جلسات مکرر مجوز صادرات شمش روی فرآوری شده صادر شد .

وی از خود تحریمی به عنوان مهمترین چالش پیش روی صنایع سرب و روی یاد کرد و افزود: پس آزاد سازی صادرات روی ماده ۱۲ به ترکیه دولت عرضه روی در بورس کالا را با سقف رقابت مصوب کرد و مقرر شد تا به ازای هر هزار تن عرضه مجوز صادرات۴ هزار تنی صادر شود . این در حالی بود که تعیین سقف رقابت عملا به ایجاد بازار سیاه و حضور دلالان منجر می شد و در نهایت با مذاکرات صورت گرفته و اعلام ستاد تنظیم بازار مبنی بر اینکه نیاز ۳۵ هزار تنی داخل تنها ۳۰ درصد تولید داخل را شامل می شود با اخذ  تعهد از تولید کنندگان مبنی بر اولویت تامین نیاز بازار داخل علاوه بر حذف سقف رقابت صادرات نیز آزاد شد . اما مصوبه دولت همچنان اجرا نمی شود

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی  در پاسخ به اینکه ایا تحریم ها صادرات روی را تحت الشعاع قرار خواهد داد، گفت: بالغ بر ۷۰ درصد روی تولیدی کشور راهی بازارهای صادراتی می شود که در شرایط کنونی و افزایش تقاضا بازار مناسبی را برای تولیدکنندگان به همراه داشته است . اما باید توجه داشت که تحریم ها قادر به محدود سازی صادرات روی  و اساسا صنایع فلزی ایران نبوده و راهکارهای زیادی برای تداوم صادرات وجود دارد .

وی افزود: استفاده از کشورهای واسطه برای صادرات یکی از راه هایی است که صنایع فلزی ایران قادر خواهند بود در صورت  بروز مشکل به تداوم  صادرات ادامه دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.