یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۱۶:۵۷:۲۵
2020 / May / 03خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد | اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۹

تولید کنندگان ورق فولادی، تامین نیاز داخل را در اولویت قرار دهند

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: تولید کنندگان ورق فولادی اولویت را در برنامه خود به تامین نیاز بازار داخلی دهند و سپس رویکرد صادراتی داشته باشند.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  داریوش اسماعیلی در نشست بررسی مشکلات تولید کنندگان ورق و نوردکاران کشور در محل این وزارتخانه، خواستار اولویت بخشیدن به تامین نیاز داخلی با اولویت و سپس اختصاص سهمیه ای نیز برای صادرات محصول نهایی به بازارهای جهانی در نظر گرفته شود.

 معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت در این نشست پیرامون راهکارهای لازم برای یکسان سازی قیمت‌ها در داخل کشور تبادل نظر داشت.

براساس این گزارش در نشست یاد شده مقرر شد تا پایان هفته تصمیمات اتخاذ شده با هماهنگی بورس کالا نهایی شود.

به تازگی سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از رانت ۴۰ هزار میلیارد تومانی در معاملات ورق فولادی در بورس کالا سخن گفت.

وی افزود: ورق فولادی که در بورس کالا با قیمت هر کیلو ۶ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود در کف بازار با قیمت‌های بالاتر از ۱۱ هزار تومان به فروش می‌رسند که گویای آن است که در معاملات هشت میلیون تن ورق فولادی، در مجموع رانت هنگفت ۴۰ هزار میلیارد تومانی وجود دارد.

شهرستانی توضیح داد: عملکرد بورس کالا در کشف قیمت فولاد شفاف نیست و در واقع بورس کالا اطلاعات فروشندگان و خریداران محصولات فولادی و نحوه کشف قیمت را اطلاع رسانی نمی‌کند و همین مسئله فضای غیرشفافی را رقم زده است.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد با اشاره به اختلاف بسیار زیاد بین قیمت فولاد در معاملات بورس کالا و بازار آزاد گفت: این اختلاف قیمت نشان می‌دهد که در بورس کالا سازوکار عرضه و تقاضا حاکم نیست و در واقع، قیمت‌گذاری دستوری، رانت بزرگی را برای واسطه‌ها ایجاد کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.