یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ , ۱۸:۰۱:۵۰
2019 / August / 25گروه صنایع معدنیخرداد ۱, ۱۳۹۸

تحریم فلزات اساسی چه تاثیری بر درآمد بانک‌ها دارد ؟

ایران در شرایطی که از سوی استکبار جهانی مورد تحریم شدید قرار گرفته است، ظرفیت‌های فراوان دیگری دارد که قطعاً توجه به آن فشارهای آن‌ها را خنثی می‌کند.یکی از این ظرفیت‌ها فلزات است

عباس دادجوی توکلی ، کارشناس بازار سرمایه در این ارتباط می گوید:

۱. فلزات اساسی بر اساس داده‌های سال ۱۳۹۴، دارای ۲۸۵ بنگاه بزرگ و متوسط صنعتی با فروش بالای ۶۰ میلیارد ریال است که رده چهارم را به خود اختصاص داده است. قابل ذکر است ۱۷۳ بنگاه آن بالای ۱۶۰ میلیارد ریال فروش داشته‌اند.

۲. زیر بخش «آهن و فولاد» که سهم بالایی در فلزات اساسی دارد، به تنهایی دارای ۱۴۹ بنگاه صنعتی با فروش حداقل ۶۰ میلیارد ریال است. همچنین «مس و آلومینیوم» دارای ۸۶ بنگاه صنعتی با فروش حداقل ۶۰ میلیارد ریال است.

۳. استان اصفهان دارای بنگاه‌های بزرگی در این صنعت بوده و احتمالاً بر تولید ناخالص داخلی آن اثر منفی می‌گذارد.

۴. زیر بخش «آهن و فولاد» به تنهایی ۲۸ درصد از کل کارمزدهای پرداختی صنعت به بانکها را به خود اختصاص داده است. (رتبه اول از میان ۱۵۰ زیربخش صنعت)
۵. زیر بخش «آهن و فولاد» بعد از صنعت خودروسازی، دومین واردکننده مواد اولیه و واسطه‌ای در میان صنایع است.

۶. زیر بخش «آهن و فولاد» به تنهایی ۱۴.۷ درصد از کل مانده ضمانت نامه صنعت به بانک‌ها را در سال ۱۳۹۴ را به خود اختصاص داده است. (رتبه دوم از میان ۱۵۰ زیربخش صنعت)

۷. زیر بخش «آهن و فولاد» به تنهایی حدود ۱۳ درصد از کل تسهیلات پرداختی به صنعت توسط بانک‌ها را به خود اختصاص داده است (رتبه اول از میان ۱۵۰ زیربخش صنعت) و نسبت مطالبات معوق در آن ۱۴.۱ درصد بوده است.

۸. زیر بخش «آهن و فولاد» به تنهایی ۹.۵ درصد از کل گردش مالی صنایع را به خود اختصاص داده است. (رتبه دوم از میان ۱۵۰ زیربخش صنعت)

۹. زیر بخش «آهن و فولاد» به تنهایی ۷.۶ درصد از کل صادرات صنعتی (رتبه چهارم از میان ۱۵۰ زیربخش صنعت) و زیر بخش «مس و آلومینیوم» در حدود ۴ درصد را به خود اختصاص داده است. (رتبه هفتم و هشتم میان ۱۵۰ زیربخش صنعت)

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با نگاهی به آمار و ارقام بالا می‌توان به اهمیت بالای فلزات اساسی و زیربخش‌های آن به‌‌ویژه «آهن و فولاد» و «مس و آلومینیوم» در نظام بانکی پی برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.