شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۰۷:۰۲:۵۵
2020 / May / 02خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد، ویژه | مهر ۱۰, ۱۳۹۸
فولاد سیرجان
مهندس ابراهیمی مدیرعامل فولاد سیرجان ایرانیان:

به دنبال صرفه جویی ۳۰ درصدی مصرف آب در تولید فولاد هستیم

نشست خبری مهندس ابراهیمی مدیرعامل فولاد سیرجان ایرانیان با اصحاب رسانه در محل این شرکت در شهرستان سیرجان برگزار شد.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،    مهندس ابراهیمی در رابطه با شرکت فولاد سیرجان ایرانیان توضیح داد : فولاد سیرجان ایرانیان یکی از زیرمجموعه های هلدینگ میدکو است که از سال ۸۹ فعالیت خود را در قالب چندین شرکت مربوطه در زمینه های تولید ،اکتشاف و استخراج ، تامین و تدارکات ، پشتیبانی شرکت های تولیدی آغاز کرده که یکی از این شرکت ها ،شرکت فولاد سیرجان ایرانیان است که فعالیت آن از معدن شروع تا تولید شمش فولادی ادامه دارد مدیر عامل فولاد سیرجان ایرانیان: که معادن شماره ۲، ۴ ، و ۶ منطقه گل گهر به این شرکت واگذار شده است معدن شماره ۴ به صورت کامل و معدن شماره ۲ که به صورت اشتراکی با شرکت توسعه معادن ماهان و گل گهر واگذار شده که ما در معدن شماره ۴ عملیات استخراج را انجام میدهیم و این معدن مواد اولیه ما را تامین میکند پس از آن سنگ آهن را تبدیل به کنستانتره میکنیم که ظرفیت آن حدود ۴ میلیون تن در سال است که ۵/۲ میلیون تن آن در فولاد سیرجان استفاده و مازاد آن به کارخانجات فولاد بوتیا و فولاد زرند و شرکت های دیگر استان کرمان یا کشور فروخته می شود. وی افزود: ظرفیت تولید کنستانتره شرکت در سال ۴ میلیون تن و گندله سازی ۲/۵  میلیون تن ، آهن اسفنجی ۱ میلیون تن و شمش ۱ میلیون تن است . که هدف گذاری دولت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ است که هم اکنون ظرفیت تولید فولاد کشور ۲۸ تا ۳۰ میلیون تن می باشد و در رتبه دهم تولید دنیا را در اختیار داریم.

وی در رابطه با اینکه معادن فعلی تا چند سال دیگر، نیاز ما را تامین میکنند گفت : اگر ظرفیت تولید فولاد کشور به ۵۵ میلیون تن در سال برسد معادن شناخته شده فعل توان پشتیبانی نخواهند داشت و باید اکتشافات جدید صورت بگیرد اما در معادن ۲ ، ۴ و ۶ نویدی که ما داریم به این صورت است که معدن شماره ۴ حدودا تا ۳۰ سال ما را تامین خواهد کرد و معدن شماره ۲ حدود ۱۲ الی ۱۳ سال دیگر ما را پشتیبانی میکند و معدن شماره ۶ که اولین معدن زیر زمینی در کشور خواهد بود حدود ۲۵ سال دیگر ما را تامین خواهد کرد و این نشان میدهد که ما ۵۰ الی ۶۰ سال آینده را از این معادن استخراج خواهیم داشت . مهندس ابراهیمی افزود: نزدیک ۱۹۰۰ نفر در «فولاد سیرجان ایرانیان» به صورت مستقیم مشغول به کار هستند و ۱۷۰۰ الی ۱۸۰۰ نفر هم به صورت غیر مستقیم در بخش های تعمیرات، فضای سبز، حمل و نقل، نظافت و … فعالیت دارند. وی افزود : هدف ما بیشتر تامین حلقه های مفقودی زنجیره صنعت داخلی و خود کفایی است و مازاد آن در قالب گندله، آهن اسفنجی و شمش صادر میشود. مدیر عامل فولاد سیرجان ایرانیان یادآور شد: ما در سال جاری حدود ۴ محموله گندله به وزن ۲۳ هزار تن و حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۱۵ الی ۲۰ هزار تن شمش صادرات داشته ایم .

 

به دنبال صرفه جویی 30 درصدی مصرف آب در تولید فولاد هستیم

 

وی گفت : در رابطه با موارد زیست محیطی شرکت ما استاندارد هایی را کسب کرده از جمله ایزو ۱۴۰۰۰ و ایزو ۱۸۰۰۰ و ایزو آزمایشگاه و پروانه شرکت سبز را فولاد بردسیر زیر مجموعه ما از سازمان زیست محیطی کشور دریافت کرده ایم.

مدیرعامل شرکت فولاد سیرجان ایرانیان گفت: مقدار آب مصرفی در ایران طبق تحقیقات انجام شده از ۱۰۰ واحد بین ۸۸ تا ۹۲ واحد آن در صنعت کشاورزی است و حدود ۳ الی ۴ واحد آن صرف نیروی انسانی و ۱ الی ۲ واحد هم تلفات آب و حدود ۴ الی ۵ واحد از آن صرف صنعت میشود که ما تلاش هایی برای کاهش مصرف کرده ایم و آب میکاپ را به صفر رسانده ایم و به دنبال صرفه جویی۳۰ درصدی آب در تولید فولاد هستیم . مقدار آب مصرفی کنستانتره در هر تن ۸ دهم تا ۹ دهم متر مکعب است یعنی حدود ۴ میلیون متر مکعب در سال نیاز داریم ولی ما این را با ۳ پروژه دیباترینگ ، فلوتاسیون و تراب لودینگ کاهش داده ایم که هر ۳ پروژه برای به تولید رسیدن ضرورت نداشته ولی برای ما الزام بود برای اینکه مسائل محیط زیستی در الویت بوده اند.

وی افزود: در حوزه مسئولیت اجتماعی هم در زمینه ورزش و فضای سبز و سایر حوزه ها فعالیت مداوم داریم. مهندس ابراهیمی در رابطه با نحوی جذب استخدام در شرکت فولاد سیرجان ایرانیان گفت : تیمی از دانشگاه صنعتی شریف تهران از متقاضیان آزمون استخدامی میگیرد و پس از ۳ ماه دوره آزمایشی متقاضیان جذب شرکت میشدند و فرایند ما به این صورت است که بیشتر جذب نیرو بصورت بومی باشد. وی خاطر نشان کرد: اگر توسعه در سیستم نباشد یعنی مرگ سیستم ،توسعه ادامه حیات است . و ما برای توسعه بعد از به حداکثر رسیدن ظرفیت تولید و همچنین راه اندازی طرح های فولاد بوتیا و … قصد داریم با ترمیم زیر سقفی در آینده تولید گندله سازی را از ۵/۲ به ۵/۳ میلیون تن در سال افزایش دهیم و با افزایش تولید گندله قطعا خط احیا را نیز افزایش خواهیم داد و در برنامه توسعه ای ما ایجاد یک خط فولاد سازی دیگر نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.