پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , ۱۷:۰۶:۲۸
2019 / November / 21برگزیده، خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد، ویژهجولای 10, 2019
با ایجاد کنسرسیوم و در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس کلید خورد

انعقاد تفاهم نامه تولید ۱۰ میلیون تنی فولاد

تفاهم نامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف 10 میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در قالب کنسرسیومی با مشارکت بخش خصوصی و با حضورفریدون همتی استاندار هرمزگان و خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو به همراه مدیران و نمایندگان اعضای کنسرسیوم در راستای سند چشم انداز 1404 و تولید 55 میلیون تنی فولاد منعقد شد. بر  این اساس پیش ببینی می شود این طرح در مدت 5 سال و سرمایه گذاری 5 میلبون دلاری به بهره برداری برسد.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  تفاهم نامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در قالب کنسرسیومی با مشارکت بخش خصوصی و با حضورفریدون همتی استاندار هرمزگان و خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو به همراه مدیران و نمایندگان اعضای کنسرسیوم در راستای سند چشم انداز ۱۴۰۴ و تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد منعقد شد. بر  این اساس پیش ببینی می شود این طرح در مدت ۵ سال و سرمایه گذاری ۵ میلبون دلاری به بهره برداری برسد.

ایجاد تمامی زیر ساخت‌های تولید

در این مراسم  خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: امروز ایران در بین تولید کنندگان فولاد جهان از جایگاه مناسب برخوردار است و برنامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید این فلز راهبردی تا سقف ۱۰ میلیون تنی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در قالب یک پروژه ملی اجرا می شود.

وی از ایجاد صد درصدی زیر ساخت های احداث این طرح از سوی ایمیدرو خبر داد و گفت:  این سازمان تمامی زیر ساخت های لازم همچون تامین اب و برق را بر عهده داشته و انتظار می رود در بازه زمانی ۳ ماهه شاهد انجام مراحل ثیت و آغاز فعالیت این پروژه باشیم

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تنی فولاد برنامه ۵ ساله پیش بینی شده و برای این منظور به سرمایه گذاری ۵ میلیون دلاری نیاز است .

بسترسازی برای تولید و صادرات

همچنین فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: تجمیع ظرفیت‌های موجود در این کنسرسیوم در شرایط کنونی کشور به ویژه در دوره تحریم نقش موثری در عبور از بحران خواهد داشت

وی افزود: اعضای این کنسرسیوم ضمن اینکه نگاه بنگاه داری دارند، یک نگرش راهبردی با مشخصه ملی هم مورد توجه قرار می دهند تا بتوانند این هدف ظرفیت ۱۰ میلیون تنی را تحقق بخشند.

همتی تصریح کرد: متقاضیانی که خواستار ایجاد واحد های جدید در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس باشند، چنانچه خارج از چارچوب کنسرسیوم مزبور باشند، اجازه فعالیت نخواهند داشت و این مساله اهمیت برنامه راهبردی را نشان می دهد.

استاندار هرمزگان ضمن تاکید براینکه امروز اندیشه مدیران هرمزگان برپایه بستر سازی برای تولید و صادرات استوار است، گفت: توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن مورد حمایت است و امروز بانک صنعت و معدن هم برای مشارکت در این طرح بزرگ استقبال کرد.

افزایش سهم معدنی‌ها

حمید رضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه نیز در این مراسم گفت: برای تسریع در تحقق اهداف این پروژه لازم است همه ذی سهمان مشارکت جدی داشته باشند.

وی در ادامه افزود: فولاد مبارکه عزم خود را برای حضور در این طرح توسعه ای جزم کرده و حتی آمادگی سرمایه گذاری به تنایی را نیز دارد. اما با توجه به استقبال شرکت های معدنی برای تولید فولاد به نظر می رسد طرح تولید ۱۰ میلیون تنی فولاد محل مناسبی برای سرمایه گذاری معدنی ها باشد . بنابراین لازم است سهم شرکت های معدنی به ویژه گل گهر به بیش از ۳۰ درصد برسد و به عنوان یک شرط لازم، زمینه پیشرفت کار را فراهم سازد.

به گفته وی، امروز منطقه هرمزگان بستر لازم برای ایجاد ۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید فولادی است و تحقق این برنامه در چارچوب منافع ملی به منظور اجرایی ساختن هدف سند چشم انداز ۱۴۰۴ است.

لازم به ذکر است در راستای تحقق تولید ۱۰ میلیون تنی فولاد در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس کنسرسیومی متشکل از ایمیدرو، شرکت ملی فولاد ایران، سنگ آهن گل گهر، مادکوش، صبا فولاد خلیج فارس، کاوه جنوب کیش و صندوق بازنشستگی کشوری قرار است برنامه مزبور را اجرا کنند. همچنین تحقق این میزان تولید به ۱۸ میلیون تن گندله و ۱۱,۹ میلیون تن آهن اسفنجی نیاز دارد. برخی آمارهای مقدماتی در ارتباط با طرح مزبور حاکی است که برآورد کل سرمایه‌گذاری این برنامه ۵,۳ میلیون یورو است که ۱,۶ میلیون یورو مربوط به بخش زیرساخت مربوط می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.