چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ۲۱:۲۴:۵۰
2020 / May / 20خبر، گروه صنایع معدنی، فولاد، معادن | اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹

اختلاف قیمت دلار در بورس‌ و بازار آزاد، دردسرساز شد

امیر صباغ، مسوول پروژه عملیاتی سازی دستورات رییس جمهور در وزارت صمت دلیل اصلی رانت ایجاد شده در فولاد را اختلاف قیمت دلار در بورس کالا و بازار آزاد دانست و گفت: قیمت ارز در بورس کالا بر اساس سامانه sanarate.ir تعیین می شود که به نرخ نیما نزدیک است و قیمت پایه بانک مرکزی است.

به گزارش پیام آوران معدن و فولاد،  وی ادامه داد: قیمتی که در بازار وجود دارد براساس بازار آزاد یا نرخ دلار حواله رقابتی تعیین می شود. لذا اختلاف قیمت فولاد در بورس کالا و بازار آزاد که از آن با عنوان رانت نام برده می شود، ناشی از اختلاف قیمت دلار در بورس و بازار آزاد است.

صباغ افزود: راهکاری که می توان پیشنهاد داد، این است که قیمت پایه نیما در بانک مرکزی به قیمت دلار بازار نزدیک تر شود تا بتوانیم سیاست ارزی شفاف یا سیاست تک نرخی ارز را داشته باشیم، منتهی چون منابع لازم از نظر ارزی در دسترس نیست، رسیدن به سیاست تک نرخی بسیار دشوار است.

مسوول ویژه رییس جمهور در وزارت صمت راهکار دوم را چنین بیان کرد: باید سقف رقابت در بورس کالا برداشته شود، درست است نرخ پایه براساس sanarate.ir مشخص می شود اما باید اجازه دهیم تا بخشی از قیمت دلار بازار آزاد برروی قیمت کالاها آورده شود تا سود اصلی نصیب تولیدکننده و مصرف کننده نهایی شود.

بدین شکل می توان رانت را از بازار حذف کرد. دولت می تواند از محل مازاد سود که به دست مصرف کننده می رسد، کسری بودجه خود را با افزایش دادن قیمت سنگ آهن و همچنین حقوق معادن جبران کند. وی تصریح کرد: حقوق دولتی مستقیم به خزانه واریز می شود.همچنین با افزایش قیمت سنگ آهن، رانتی هم که در آن قسمت وجود دارد حذف می شود و تولیدکننده، مصرف کننده و دولت از این روش سود می برند.

صباغ در پاسخ به این سوال که آیا یک از دلایل رانت موجود، قیمت گذاری دستوری وزارت صمت در زنجیره است، بیان داشت: نباید از قیمت گذاری فولاد با عنوان دستوری نام برد چراکه واقعیت این است که پایه قیمت، دستوری است منتهی در فرآیند مزایده این قیمت پایه به قیمت های دیگری می رسد. به عبارت دیگر اگر قیمت پایه ۸۸درصد فوب بندرعباس باشد، این عدد در رقابت به ۱۰۰درصد می رسد.

اما این انتظار نیز وجود ندارد که قیمت شمش داخلی گرانتر از شمش خارجی یا صادراتی باشد و قیمت های داخلی باید از قیمت های صادراتی ارزانتر باشد. پس این اختلاف، با رقابت برطرف می شود اما حباب دلار هنوز پا برجاست، لذا عمده اختلاف قیمت فولاد در بورس و بازار آزاد، مربوط به حباب دلار است که اگر این حباب از بین برود و قیمت نیما در بورس کالا شفاف شود و براساس نرخ پایه نباشد، باعث می شود بازار به سمت تعادل پیش رود.

وی با اشاره به افزایش عرضه برای مدیریت این بحران گفت: افزایش عرضه ها منجر به اطمینان مصرف کننده می شود و بازار به تعادل می رسد اما اختلاف های ذکر شده و هیاهوی، ماندگار خواهد بود اگر تفاوت نرخ دلار در بورس کالا و بازار آزاد از بین نرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.