سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ , ۰۳:۴۹:۱۲
2019 / July / 22برگزیده، معادن، ویژه اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸

احتمال افزایش قیمت سنگ آهن به ۱۰۰ دلار

کیوان جعفری طهرانی پیش‌بینی کرد بازار در ماه می 2019 وضعیت بهتری نسبت به ماه آوریل داشته باشد

وی گفت: این امر مربوط به حاشیه سود بالاتر فولادسازان چینی می‌شود. در حال حاضر حاشیه سود فولادسازان از 90 تا 120 دلار در هر تن است که این امر باعث می‌‎شود تقاضا برای خرید سنگ آهن با عیار بالا افزایش پیدا کند.

جعفری با اشاره به کاهش حاشیه سود در ماه ژانویه گفت: قبل از حادثه تخریب سد باطله معدن واله در برزیل در ماه دسامبر ۲۰۱۸ بیشتر فولاد سازان چینی به سمت خرید سنگ آهن‌هایی با عیارهای متوسط بین ۵۵ تا ۵۸ درصد، پیش رفتند. اما هنگامی که حاشیه سود افزایش پیدا کند، تمایل برای خرید سنگ آهن پر عیار افزایش پیدا خواهد کرد.

در حال حاضر کشش بازار به سمت خرید سنگ آهن با عیار بالا است. تحلیل‌گر ارشد بین‌المللی سنگ آهن و فولاد، وضعیت اقتصادی چین را مطلوب عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تقاضا برای ساخت و ساز افزایش یافته و این امر باعث شده سرانه مصرف فولاد در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کند. وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود ماه ژوئن، فصل خوبی برای سنگ آهن باشد اما در ماه می بیشترین تقاضا را برای رسیدن سنگ آهن به قیمت ۱۰۰ دلار خواهیم داشت. جعفری طهرانی پیش‌بینی کرد که قیمت کنسانتره افزایش پیدا کند و در ادامه افزود: در حال حاضر قیمت کنسانتره در بازار به مرز ۱۱۰ دلار رسیده و پیش بینی می‌شود که پس از تعطیلات هفته کارگر، قیمت کنسانتره به موازات سنگ آهن افزایش پیدا کند.

البته همه این پیش بینی‌ها در صورتی است که جنگ تجاری بین آمریکا و چین دوباره روی ندهد. تحلیل‌گر ارشد بین‌المللی سنگ آهن و فولاد، در خصوص بازار گندله اظهار کرد: قیمت گندله ترکیبی از عیار ۶۲ درصد با پرمیوم است؛ افزایش عیار ۶۲ باعث کاهش پرمیوم به همان نسبت می‌شود. با توجه به اینکه بیشترین تقاضای گندله در انتها فصل پاییز یعنی در ماه سپتامبر و اکتبر رخ می دهد، بنابراین تا ۲ ماه آینده به همان نسبت که قیمت سنگ آهن در بازار افزایش پیدا می‌کند، قیمت پرمیوم گندله کاهش خواهد داشت.

جعفری طهرانی افزود: در حال حاضر گندله با قیمت ۱۲۵ دلار به فروش می‌رسد. در ماه گذشته میلادی قیمت این محصول به مرز ۱۲۸ دلار رسید. پیش بینی می‌شود در ماه جاری میلادی قیمت آن بین ۱۲۲ دلار تا ۱۲۶ دلار متغیر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از اخبار با نقل منبع معدن و فولاد مجاز است.