• امروز : پنج شنبه - 5 خرداد - 1401
  • برابر با : 25 - شوال - 1443
  • برابر با : Thursday - 26 May - 2022

بایگانی‌های یادداشت - پیام آوران معدن و فولاد

20اردیبهشت
فرصتی که به سادگی از کف رفت
فولادسازان ترک و چینی جایگزین تولیدکنندگان روس و اوکراینی در بازارهای صادراتی می‌شوند

فرصتی که به سادگی از کف رفت

بردیا امیرتیموری *

حمله روسیه به اوکراین ظرف روزهای پایانی فوریه 2022 به صعود نرخ کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی منجر شد. این صعود قیمتی شامل حال محصولات زنجیره آهن و فولاد با محوریت بازارهای اروپایی نیز شد که البته تبعات آن در ادامه به سایر بازارها نیز سرایت کرد و نرخ این محصولات در سایر نقاط دنیا نیز افزایشی شد.

18اردیبهشت
سال بحران به پایان رسید

سال بحران به پایان رسید

بردیا  امیرتیموری سردبیر *

تولید یکی از ارکان اقتصادی کشور است، از این رو اهمیت ویژه‌ای دارد. کافی است نگاهی به شعارهای انتخاب شده برای سال در طول یک دهه گذشته بیندازید. تولید و توجه به بهبود و توسعه آن همواره مورد توجه سیاست‌گذاران بوده است. هرچندکه این توجه در مقام عمل فاقد کارایی است؛ گویی مسئولان تنها به شعار بسنده کرده اند. سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی» نام‌گذاری شده است. با این وجود شاهد سایه افکندن چالش‌های متعددی بر عملکرد صنایع هستیم، یا به بیانی دیگر موانع متعددی در مسیر تولید وجود دارند که مسیر حرکت صنایع را دشوار می‌کنند.

10اردیبهشت
فلزات غیرآهنی کیمیا می‌شوند
تمرکز دنیا بر افزایش سهم انرژی‌های پاک، گذر از دوران ساخت‌وساز و بحران انرژی بر اهمیت استراتژیک فلزات غیرآهنی می‌افزاید

فلزات غیرآهنی کیمیا می‌شوند

دکتر احسان نمازی زاده *

ظرف سال‌های گذشته فلزات آهنی جایگاهی ویژه در مسیر رشد اقتصادی کشورها داشته و از این منظر از فولاد به‌عنوان فلز استراتژیک یاد می‌شد؛ اما با گذر زمان و عبور بخش قابل توجهی از کشورهای دنیا از مرحله در حال توسعه بودن و تبدیل شدن به کشوری توسعه‌یافته از میزان اهمیت آهن در بازارهای جهانی کاسته شد.

28فروردین
چشم انداز معدن و صنایع معدنی در سال 1401

چشم انداز معدن و صنایع معدنی در سال 1401

بردیا امیرتیموری *

ظرف سال‌های اخیر که کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشت، بخش معدن و صنایع معدنی علی‌رغم فشارهای اعمالی توانست با تکیه بر پتانسیل‌های بالقوه این حوزه در گردش چرخ‌های اقتصادی کشور، رشد تولید ناخالص داخلی، ارزآوری و افزایش اشتغالزایی نقشی مهم ایفا کند. در عین حال توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در سال‌های گذشته و رسیدن به بلوغ نسبی باعث شد تا حتی در دوران شیوع کرونا نیز بخش معدن و صنایع معدنی کشور کمترین آسیب را از این بحران ببیند و نقشی مهم در حفظ اشتغالزایی، رشد تولید داخلی و تامین بازار داخلی و صادراتی داشته باشد.

26آذر
تنظیم‌گری، پاشنه آشیل زنجیره ارزش فولاد

تنظیم‌گری، پاشنه آشیل زنجیره ارزش فولاد

پیام خسروی سعید

ظرفیت‌های ایران در بخش معدن و انرژی به توسعه زنجیره ارزش فولاد در کشور در طول سال‌های اخیر و همچنین هدف‌گذاری تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 منجر شده است. با این وجود سیاست‌های حاکم بر بخش معدن تا تولید محصول نهایی با انتقادات بسیاری همراه هستند. شاید به همین دلیل نیز توسعه فولادسازی در کشور متوازن و متعادل نیست و همین موضوع نیز تحقق تولید 55 میلیون تنی فولاد را در سال‌های آتی ناممکن می‌سازد. البته هرازچندگاهی دولت‌ها تلاش می‌کنند ضمن تنظیم بازار فولاد، توسعه صحیح این صنعت را هم مورد توجه قرار دهند؛ اما این دست اهداف درنهایت نتیجه‌بخش نیستند.

26آذر
کلاف سردرگم تنظیم بازار فولاد

کلاف سردرگم تنظیم بازار فولاد

بردیا امیر تیموری

تولید فولاد در رده صنایع استراتژیک قرار دارد. این صنعت در ایران بر پایه بهره‌گیری از ذخایر غنی سنگ آهن و همچنین منابع انرژی احداث شده و توسعه یافته است. تاجاییکه ایران اکنون در جایگاه دهمین فولادساز بزرگ دنیا قرار گرفته است. فولاد را باید پرمصرف‌ترین فلز دنیا در حال حاضر دانست. کاربرد متنوع و قابل توجه این فلز بر اهمیت آن می‌افزاید.

26آذر
چشم انداز  بهبود بازار فولادی‌ها در دوران پساکرونا

چشم انداز  بهبود بازار فولادی‌ها در دوران پساکرونا

احسان نمازی زاده

حدود 2 سال از آغاز شیوع ویروس کرونا در دنیا می‌گذرد و ظرف این بازه زمانی این ویروس علاوه بر نشانه گرفتن سلامت و جان انسان‌ها، بخش‌هایی از جمله اقتصاد، صنعت، خدمات و توسعه را نیز هدف قرار داده و از روال طبیعی و منطقی خود دور کرده است. در چنین شرایطی هرگونه اظهارنظری نسبت به آینده توسعه صنعتی باید در دو سناریو و با فرض استمرار وضعیت فعلی در کوتاه و میان مدت یا رفع کامل آن باشد. درواقع در حال حاضر در نظر گرفتن متغیر ویروس کرونا و تبعات شیوع این ویروس و راهکارهای مقابله با آن نیز در هر بررسی اقتصادی ضروری تلقی می‌شود.

09آذر
زمستان فولادسازان آغاز شد
محدودیت گاز و توقف تولید صنایع فولادی

زمستان فولادسازان آغاز شد

پیام خسروی سعید

 براساس سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی تا افق ۱۴۲۰، تراز گازی کشور از سال 1400 منفی خواهد شد و این بدین معناست که مصرف گاز از میزان تولید گاز پیشی خواهد گرفت. کما اینکه کمبود گاز مورد نیاز صنایع پیش از شروع زمستان و با اولین موج‌های سرما در پاییز، آغاز شده است. گاز به‌عنوان منبع اصلی تامین انرژی در کشور ما استفاده می‌شود. این منبع انرژی نیاز بخش خانگی و صنعتی را تامین می‌کند. در چنین موقعیتی اولویت اصلی وزارت نفت، به تامین نیاز بخش خانگی اختصاص یافته است. اما صنایع مصرف‌کننده انرژی همچون فولاد و سیمان تحت تاثیر این کمبود قرار خواهند گرفت.

09آذر
بحران گاز در کمین صنایع
بازنگری در سیاست‌های بخش انرژی ضروری است

بحران گاز در کمین صنایع

بردیا امیر تیموری

  گاز طبیعی به‌عنوان منبع اصلی تامین انرژی در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد و در همین حال بار اصلی تامین سوخت زمستانی کشور را بر دوش دارد. از سال گذشته شاهد محدودیت‌هایی در روند تامین گاز در ماه‌های سرد سال بوده‌ایم. این محدودیت‌ها در سال جاری شدت گرفته‌اند و حتی پیش از شروع فصل زمستان آغاز شده‌‌اند.

27آبان
بحران در کمین صنعت فولاد ایران است

بحران در کمین صنعت فولاد ایران است

بردیا امیرتیموری / سردبیر ماهنامه پیام آوران معدن و فولاد

بحران در کمین صنعت فولاد ایران است رشد صنعت زنجیره تولید فولاد طی سالهای اخیر فراتر از رشد اقتصادی کشور بوده و این حوزه ها به شدت دچار کمبود شده اند علیرغم سرمایه گذاری در حوزه برق توسط هلدینگ های معدنی و فولادی باز هم به دلیل عدم توسعه متوازن در این بخش دچار مشکلات جدی هستیم مشکل برق در تابستان در زمستانها به مشکل کمبود گاز_طبیعی تبدیل میشود و چوب لای چرخ تولید میگذارد