• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 19 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Monday - 25 October - 2021

بایگانی‌های یادداشت - پیام آوران معدن و فولاد

21اکتبر
زیرساخت از توسعه صنعتی جاماند

زیرساخت از توسعه صنعتی جاماند

بردیا امیر تیموری / تکیه بر افزایش تولیدات صنعتی کشور ظرف سال‌های اخیر از اهمیتی ویژه برخوردار شده است؛ شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی در این مدت، بر اهمیت رشد تولید داخل افزوده است. درواقع افزایش تولید در صنایع داخلی از سویی تقاضای بازار داخل را برطرف کرده و از طرف دیگر با ایجاد امکانی برای صادرات زمینه ارزآوری را برای کشور فراهم می‌کند که این موضوع آن‌هم در شرایطی که تحریم‌ها از درآمدهای ارزی کشور کاسته از اهمیتی دوچندان برخوردار است.

18سپتامبر
توسعه صنعتی فولادسازان در بحران کرونا به کمک کشور آمد

توسعه صنعتی فولادسازان در بحران کرونا به کمک کشور آمد

عزت الله وزیری * 

اشراف به مزایای صنعتی شدن برای کشورهای درحال توسعه با جلب همراهی سیاست‌گذاران باعث تسریع روند صنعتی شدن کشورها می‌شود. واقعیت آن است که بخش صنعت محرک اصلی رشد اقتصادی، اشتغالزایی، افزایش ارزش‌‌افزوده تولیدی در کشور، رشد سطح رفاه عمومی و … شمرده می‌شود. در عین حال توسعه صنعتی یک کشور می‌تواند در زمان بحران به کمک آن بیاید، این کمک می‌تواند شامل حال بخش‌های اقتصادی و البته سایر بخش‌ها باشد.

09سپتامبر
انتظارات فعالان صنایع معدنی از دولت سیزدهم

انتظارات فعالان صنایع معدنی از دولت سیزدهم

بردیا امیر تیموری

 رفع هرگونه قیمت‌گذاری دستوری، تسهیل صادرات در تمامی گروه‌های کالایی، رفع یا کاهش عوارض غیرضروری صادرات، پرهیز از تصویب قوانین و دستورالعمل‌های متناقض، عدم ثبات در سیاست‌گذاری و اجرای کامل مواد قانون تسهیل کسب‌وکار در کشور، توجه واقعی به بخش خصوصی و تعامل با این بخش، پرهیز از تصمیمات غیرکارشناسی و توجه به آمایش سرزمینی جهت هر گونه برنامه توسعه صنعتی در کشور ازجمله مهم‌ترین درخواست‌های به حق فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور از وزیر جدید صمت است. 

02آگوست
بی‌برقی بلای جان توليد در کشور شد

بی‌برقی بلای جان توليد در کشور شد

بردیا امیرتیموری

قطعي برق در کشور ظرف هفته‌هاي اخير به ميزاني جدي شده که گريبان بسياري از آحاد افراد جامعه و صنايع کشور را گرفته است.

02آگوست
توسعه نامتوازن زنجیره فولاد با کج‌راهه تنظیم‌گری

توسعه نامتوازن زنجیره فولاد با کج‌راهه تنظیم‌گری

عزت الله وزیری

توسعه نامتوازن در زنجیره آهن و فولاد کشور یکی از معظلاتی است که هر از گاهی گریبان یکی از حلقه‌های این زنجیره را گرفته و تولید را مختل می‌کند، در عین حال این عدم توازن می‌تواند تحقق برنامه‌های توسعه‌ای کشور برای این صنعت را نیز دچار ایراد کند. در سند چشم‌انداز توسعه کشور برای افق 1404 تولید 55 میلیون تن فولاد پیش‌بینی شده است و ظرف سال‌های گذشته اهتمامی جدی در زمینه احداث واحدهای فولادی در کشور انجام شده به‌گونه‌ای که تحقق این ظرفیت تا این سال چندان دور از انتظار نیست. با این وجود کشور تا رسیدن به هدف تولید 55 میلیون فولاد فاصله زیادی دارد؛ چرا که توسعه در این بخش نامتوازن بوده و متناسب با ظرفیت‌سازی در بخش میانی زنجیره یعنی تولید شمش فولاد حلقه‌های ابتدایی زنجیره در کشور رشد نکرده‌اند.

24جولای
سال 1400، سال شکوفایی پروژه‌های توسعه شرکت صنایع فولاد مشیز بردسیر

سال 1400، سال شکوفایی پروژه‌های توسعه شرکت صنایع فولاد مشیز بردسیر

بی گمان حرکت در مسیر توسعه پایدار و تکیه بر توان داخلی و جوانان کشور، لبیکی است به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و ایمان راسخ به توان فرزندان این مرزو بوم است. اکنون پیشرفت و توسعه جز جدایی ناپذیر صنعت شده و لاجرم صنایع باید برای آن برنامه ریزی و هدف گذاری کنند.

18جولای
صنعت با خاموشی می جنگد!

صنعت با خاموشی می جنگد!

عزت الله وزیری *  ایران در حال حاضر در تحریم های بین المللی به سر می برد و همه گیری بیماری کرونا در این شرایط مزید بر علت شده تا تمام متغیرهای کلان کشور را متاثر نماید، برای بررسی آن چه جنگ تحریمی آمریکا و شیوع این بیماری بر اقتصاد ایران آورد، کافی است آمار […]

06جولای
برون‌رفت از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی با تکیه بر توان SMEها

برون‌رفت از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی با تکیه بر توان SMEها

بردیا امیرتیموری

این روزها عمده توجه سیاست‌گذاران کشور بر صنایع بزرگ متمرکز شده، درحالی که توسعه صنایع کوچک و متوسط بیشتر به کمک رفع چالش‌های اصلی اقتصاد کشور از جمله بیکاری و توسعه نامتوازن می‌آید. توسعه کسب و کارهای کوچک (SMEها) در تمامی اقتصادهای بزرگ دنیا مورد توجه است اما نقش این شرکت‌ها در کشورهایی که در مسیر توسعه قرار دارند می‌تواند به مراتب پررنگ‌تر باشد.

23ژوئن
اگر حالا نه؛ پس کی؟! سخنی با رییس و هیات رییسه اتاق

اگر حالا نه؛ پس کی؟! سخنی با رییس و هیات رییسه اتاق

امیرحسین کاوه  * عضو اتاق بازرگانی  اول؛ به شوخی گفتند رؤسای قوا مشهدی شدند و جداً رییس اتاق ایران هم مشهدی است. حالا که چه؟ مگر قوم‌گرایی است؟ هیچ و تا قسمتی نه. فقط بهانه‌ای برای یک هشدار به یک تهدید و یک فرصت! اتاقی‌ها معروف هستند به غر زدن! اصلا اتاق ایران و استان‌ها؛ […]

28آوریل
در سال جهش توليد چه بر توليدکنندگان گذشت!

در سال جهش توليد چه بر توليدکنندگان گذشت!

سال جهش توليد در حالي به روزهاي پاياني خود رسيد که توليدکنندگان صنايع مختلف کشور با موانع گستردهاي در مسير تحقق اين هدف روبرو بودند؛ البته در اين ميان شرايط براي برخي از توليدکنندگان بهخصوص فعالان بخش صنايع معدني در بالادست مطلوبتر بود. با اين وجود اظهار نظر در خصوص عملياتي شدن يا نشدن اين هدف مهم چندان آسان نيست؛ چرا که از سويي حتي بخشهاي مختلف زنجيره توليد يک محصول نيز وضعيت متفاوتي با يکديگر داشتند و از طرف ديگر حتي در بخشهايي که افزايش توليد نيز محقق شد امکان رشد توليد بيشتر وجود داشت.