• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 21 - صفر - 1443
  • برابر با : Tuesday - 28 September - 2021
4

چالش‌های توسعه‌نيافتگی صنعت برق و افت توليد در صنايع آلومينيوم

  • کد خبر : 15405
  • 11 آگوست 2021 - 16:12
چالش‌های توسعه‌نيافتگی صنعت برق و افت توليد در صنايع آلومينيوم

از ماه‌هاي پاياني سال گذشته کارشناسان نسبت به کمبود برق و احتمال خاموشي‌هاي قابل توجه در ماه‌هاي گرم سال هشدار دادند. هشداري که ناديده گرفته شد و از ابتداي خرداد ماه شاهد کاهش برق واحدهاي توليدي و حتي قطع برق مورد نياز آنها بوديم. اين کمبود با گرم‌تر شدن هوا در تير ماه شدت گرفته و راه حلي سريعي نيز براي مرتفع کردن آن وجود ندارد.

به گزارش اختصاصی پیام آوران معدن و فولاد:   درواقع سال‌ها بي‌توجهي به توسعه صنعت برق ، خشکسالي و کاهش تداوم بارندگي و همچنين رشد فعاليت در صنايع انرژي‌بر همچون استخراج بيت‌کوين به چالشي فراگير بدل شده است. در چنين شرايطي بسياري از فعالان صنايع معدني از قطعي برق گلايه دارند. صنايع به‌واسطه برق زنده هستند و قطعي آن به منزله توقف توليد و وارد آمدن خسارت‌هاي جدي به خطوط توليد و تجهيزات در اين واحدها خواهد بود. توليد شمش آلومينيوم نيز در رده صنايعي قرار دارد که به برق قابل توجهي براي توليد نيازمند است؛ بنابراين تداوم شرايط پيش‌رو به منزله کاهش توليد در اين صنعت مادر خواهد بود. توجه به اين نکته ضروري به‌نظر مي‌رسد که واحدهاي توليدکننده شمش آلومينيوم نياز صنايع پايين‌دستي بسياري را به مواد اوليه تامين مي‌کنند و بدين ترتيب با تداوم وضعيت مورد بحث توليد در يک زنجيره گسترده تهديد خواهد شد.

در طول سال‌هاي گذشته توازن ميان توليد برق متناسب با نياز کشور و رشد مصرف آن از ميان رفته است. درواقع افزايش زيرساخت‌هاي انرژي متناسب با توسعه در سطوح مختلف و افزايش توليد در صنايع مختلف مورد توجه قرار نگرفته است. همين موضوعات نيز موجب شده تا در سال جاري شاهد قطعي‌هاي مکرر برق باشيم.

در همين حال بي‌توجهي به بهسازي و نوسازي خطوط توزيع برق نيز مزيد بر مشکلات اين صنعت شده است. توجه به اين نکته ضروري به‌نظر مي‌رسد که حدود 20 درصد برق موردنياز کشور از طريق نيروگاه‌هاي برق-آبي تامين مي‌شود اما با کمبود بارندگي و شدت گرفتن خشکسالي در سال‌هاي اخير، تامين برق با اين روش با چالش‌هايي جدي روبه‌رو شده است. ساير شبکه نيز نياز به اورهال و تعميرات دارد و بدين‌ترتيب بخش ديگري از ظرفيت‌هاي برق از مدار خارج شده‌اند. در چنين شرايطي، شاهد کمبود توليد برق در مقابل مصرف آن هستيم، مديريت اين کمبودها دشوار و حتي غيـرممکن تـصور به‌نظر مي‌رسد و با قـطعي‌هاي گسترده روبه‌رو هستيم.

پروژه‌هاي بهسازي شبکه برق از ديگر مواردي هستند که بايد هر ساله اجرايي شوند اما مورد غفلت فعالان اين صنعت و سياست‌گذاران قرار گرفته‌اند. چنانچه بهسازي شبکه برق با جديت دنبال شود از يک‌سو هزينه‌هاي وارده به وزارت نيرو کاهش خواهد يافت و از سوي ديگر مي‌توان بخشي از کمبودهاي اين حوزه را مرتفع کرد. اما حجم قابل توجهي از بي‌تدبيري مانع اقدامات صحيح براي بهبود شرايط شده و بدين ترتيب صنايع کشور با چالش‌هاي جدي در مسير فعاليت خود روبرو هستند.

بهره آلومينيوم از بي‌برقي

صنعت آلومينيوم نيز از چالش‌هاي قطعي برق بي‌بهره نمانده است. اين صنعت به‌شدت وابسته به انرژي است. قطعي برق اگر در حوزه واحدهاي ذوب باشد، خسارت‌هاي قابل‌توجهي به اين صنايع وارد مي‌کند. در همين حال، توليد شمش نيز کاهش مي‌يابد و اثرات خود را به حلقه‌هاي پايين‌دستي منتقل خواهد کرد. اين خسارت‌هاي جبران‌ناپذيرند  هزينه‌هاي قابل‌توجهي جبران مي‌شوند.

با وجود اينکه اعلام شده بود خاموشي‌ها از نيمه خرداد آغاز مي‌شود و تا 28 شهريور ادامه مي‌يابد اما در بعضي از شهرک‌هاي صنعتي شاهد خاموشي‌هاي روزانه و چند ساعته از 28 ارديبهشت‌ هستيم. اين خاموشي‌ها در اوج ساعات کاري هستند و توليد را در صنايع متوقف مي‌کند. توقف توليد به منزله وارد افزايش هزينه توليد است و تداوم آن خسارات قابل توجهي را به صنايع وارد خواهد کرد.

در همين حال، انتقال توليد از شيفت روز به شب به منزله بيشتر کردن هزينه‌ کارکنان در قالب شب‌کاري خواهد بود. به‌علاوه آنکه واحدهاي آلومينيومي در مسير توليد خود با مذاب سروکار دارند؛ بنابراين فعاليت در شب، خطر را براي کارکنان افزايش و راندمان توليد را کاهش مي‌دهد. به‌علاوه آنکه، کيفيت کار کاهش خواهد يافت. درواقع بايد اعتراف کرد چاقوي ديگري به پهلوي صنعتگران فرو رفته و همين رمق کنوني را از آنها سلب مي‌کند.

علاوه بر تمام موارد ياد شده بايد تاکيد کرد که در موقعيت کنوني و با توجه به کمبودهايي که در حوزه برق شاهد آن هستيم، طرح‌هاي توسعه صنايع بالادستي آلومينيوم متوقف مانده‌اند. تداوم اين روند در آينده زمينه کاهش توليد و کمبود شمش آلومينيوم را براي کشور فراهم مي‌کند. افت توليدي که درنهايت حتي مي‌تواند به افزايش بهاي اين محصول نيز بدل شود.

مانع‌زدايي اولويت دارد

سال جاري از سوي رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش توليد، پشتيباني ومانع‌زدايي نام‌گذاري شده است؛ بنابراين انتظار مي‌رفت موانع موجود در مسير توليد برطرف شوند، نه اينکه موانعي جديد در مسير فعاليت اين صنايع ايجاد شود. بنابراين توليدکنندگان، تشکل‌ها و اتحاديه‌ها مراتب اعتراض خود را به مسئولان اعلام کرده‌ و تلاش سياست‌گذاران براي مانع‌زايي به‌جاي مانع‌زدايي را موردانتقاد قرار داده‌اند. درواقع درخواست داريم تامين برق صنايع به‌عنوان محرک اصلي توسعه اقتصادي در اولويت قرار گيرد.

لینک کوتاه : http://miningandsteel.ir/?p=15405

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.