• امروز : پنج شنبه - 18 آذر - 1400
  • برابر با : 5 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Thursday - 9 December - 2021
7

در سال جهش توليد چه بر توليدکنندگان گذشت!

  • کد خبر : 10767
  • 08 اردیبهشت 1400 - 7:38
در سال جهش توليد چه بر توليدکنندگان گذشت!

سال جهش توليد در حالي به روزهاي پاياني خود رسيد که توليدکنندگان صنايع مختلف کشور با موانع گستردهاي در مسير تحقق اين هدف روبرو بودند؛ البته در اين ميان شرايط براي برخي از توليدکنندگان بهخصوص فعالان بخش صنايع معدني در بالادست مطلوبتر بود. با اين وجود اظهار نظر در خصوص عملياتي شدن يا نشدن اين هدف مهم چندان آسان نيست؛ چرا که از سويي حتي بخشهاي مختلف زنجيره توليد يک محصول نيز وضعيت متفاوتي با يکديگر داشتند و از طرف ديگر حتي در بخشهايي که افزايش توليد نيز محقق شد امکان رشد توليد بيشتر وجود داشت.

بردیا امیرتیموری * واقعيت آن است که تحقق هدف جهش توليد ميتوانست مزاياي بسياري را به همراه داشته باشد، از سويي به افزايش اشتغالزايي منجر شود و از طرف ديگر نيز با رشد توليد ناخالص داخلي به بهبود اقتصادي کشور بينجامد. اما تحقق يک هدف، نيازمند تامين پيشنيازهايي است. درواقع انتظار ميرفت پس از آنکه هدف جهش توليد براي سال 99 تعيين شد، تصميمسازان مربوطه، اقدامات و پيشنيازهاي لازم جهت تحقق اين هدف را به وجود آورند. اما در عمل در بسياري موارد چنين نشد و توليدکنندگان نه تنها با اين هدف تنها گذاشته شدند که در برخي موارد نوع تصميمسازيهاي مسئولين بر موانع پيش روي تحقق اين هدف نيز افزود. به گونهاي که ميتوان اذعان کرد که حمايت از توليد در سال جهش توليد در بخش هايي در حد شعار باقي ماند تا جايي که منجر شد سال 1400 را سال توليد،پشتيباني ها و مانع زدايي ها نام بنهند.
در سال گذشته قيمت گذاري دستوري، افزايش محدوديتهاي صادراتي، تصويب دستورالعملهاي متعدد و متناقض که مسير توليد را هر روز دشوار ترکرد، شدت گرفتن تحريمهاي بينالمللي عليه کشور، رشد بيسابقه بهاي مواد اوليه، شيوع بيماري کوييد 19 و …. از جمله موانعي بودند که به سرعتگيرهاي توليد تبديل شدند.
جهش توليد در شرايطي ميسر ميشود که از سويي ظرفيت توليد و امکان تامين مواد اوليه ميسر باشد و از جهت ديگر نيز بازار فروش براي محصولات وجود داشته باشد. با وجودي که در بسياري از صنايع کشور به خصوص در بخش پايين دست، ظرف سالهاي گذشته ظرفيتسازي مناسبي توسط بخش خصوصي انجام شده و به شرط وجود بازار امکان افزايش سطح توليد وجود دارد؛ اما نبود بازار داخلي و صادراتي مانع از رشد سطح توليد اين صنايع شده است. با توجه به محدوديت بازار داخل، جهش توليد در بسياري از صنايع نيازمند افزايش صادرات است. بنابراين انتظار ميرفت در سالي که جهش توليد نامگذاري شده شاهد تسهيل قوانين صادراتي کشور باشيم. با توجه به شدت گرفتن محدوديتهاي صادرات نفت کشور ظرف 2 سال اخير و نياز مبرم به ارز حاصل از صادرات کالاهاي غير نفتي برآورد ميشد که رويکرد صادراتي کالاهاي توليد داخل تغييري اساسي يابد؛ تا به اين ترتيب در عين حال که قدمي مثبت در جهت تحقق هدف جهش توليد برداشته ميشود؛ بخشي از نياز ارزي کشور نيز در اين سال سخت تامين شود. اما به واقع چنين نشد و نهتنها شاهد تسهيل قوانين صادراتي نبوديم که به گفته بسياري از توليدکنندگان افزايش محدوديتهاي صادراتي بر چالشهاي توليدکنندگان داخلي افزود. به گونهاي که در نهايت بسياري عطاي صادرات را لقاي آن بخشيدند.
رشد کم سابقه نرخ ارز و افزايش انتظارات تورمي در کشور موضوعات ديگري بودند که به افزايش بهاي مواد اوليه در بازار داخل منجر شدند و توليدکنندگان را به خصوص توليدکنندگان صنايع تکميلي کشور را با چالش تامين نقدينگي روبرو کردند و به اين ترتيب توليد از اين منظر نيز در سال جاري تحت فشار قرار داشت. اگرچه رشد نرخ ارز و انتظارات تورمي دو فاکتور اصلي رشد بهاي بسياري از کالاها در بازار داخل بود؛ اما مسئولين امر به جاي حل اين چالشها درصدد قيمتگذاري دستوري برآمدند تا به اين ترتيب بتوانند با کنترل نسبي قيمت از نارضايتيها بکاهند؛ غافل از اين موضوع که اخذ چنين سياستي نهتنها باعث نميشود تا در نهايت کالايي ارزان به دست مصرفکننده برسد و تنها باعث ايجاد مفري براي برخي دلالان ميشود که به تضعيف هر په بيشتر بخش توليد نيز منجر خواهد شد.
علاوه بر تمامي موانع، شيوع ويروس کرونا در دنيا و همچنين ايران، نيز مزيد بر موانع موجود بر سر راه توليدکنندگان شد. شيوع اين بيماري و محدوديتهاي قرنطينهاي به منظور کنترل اين پاندميک در وهله اول به افت توليد منجر شد و در وهله بعدي نيز با توجه به محدوديتها ترددي ميان کشورهاي مختلف، به افت صادرات منجر شد و به اين ترتيب شيوع اين بيماري نيز بر موانع موجود در مسير توليدکنندگان افزود.
به اين ترتيب بايد اذعان کرد در سالي که جهش توليد نامگذاري شده بود و انتظار ميرفت که تمامي سياستهاي کلان در جهت تحقق اين هدف باشند؛ شاهد جهش موانع پيش روي توليدکنندگان کشور بوديم؛ اگرچه برخي توليدکنندگان با تکيه بر پتانسيلهاي خود بر اين موانع فائق آمده و توانستند بر سطح توليد خود در اين سال بيفزايند اما برخي ديگر و به خصوص توليدکنندگان کوچک و متوسط توان مقابله با اين موانع را نداشته و متاسفانه از گردونه خارج شده و يا در شرايط نامطلوبي قرار گرفتند. در اين شرايط تغيير نگرش سياستگذاران و توجه به خواستههاي فعالان بخش خصوصي جهت بهبود شرايط توليد، در عين مانع زدايي ميتواند مسير توليد را در سال 1400 بهبود ببخشد. در اين شماره از ماهنامه پيامآوران معدن و فولاد به بررسي وضعيت توليدکنندگان صنايع معدني کشور در سال 99 و انتظارات اين فعالان براي تحقق هدف جهش توليد پرداخته شد؛ توجه به اين خواستهها و در نظر گرفتن آنها در تصميمگيري به طور قطع ميتواند مسير توليد را در کشور هموار کرده و منفعت عمومي را به همراه داشته باشد.

لینک کوتاه : http://miningandsteel.ir/?p=10767

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.