• امروز : پنج شنبه - 30 دی - 1400
  • برابر با : 17 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Thursday - 20 January - 2022
6

توسعه از مسیر تجارت می‌گذرد

  • کد خبر : 18748
  • 12 آبان 1400 - 0:04
توسعه از مسیر تجارت می‌گذرد

 بردیا امیرتیموری / تجارت برون‌مرزی و برقراری تعاملی سازنده با سایر کشورهای جهان از یک‌سو زمینه جذب سرمایه و فناوری را فراهم می‌کند و از سوی دیگر نیز به کمک تولید و به دنبال آن توسعه اقتصادی می‌آید. تجربه جهانی حکایت از آن دارد که در طول سال‌های گذشته هیچ کشوری نتوانسته بدون برقراری ارتباط با سایر کشورها در مسیر توسعه و پیشرفت گام بردارد.

 بردیا امیرتیموری / تجارت برون‌مرزی و برقراری تعاملی سازنده با سایر کشورهای جهان از یک‌سو زمینه جذب سرمایه و فناوری را فراهم می‌کند و از سوی دیگر نیز به کمک تولید و به دنبال آن توسعه اقتصادی می‌آید. تجربه جهانی حکایت از آن دارد که در طول سال‌های گذشته هیچ کشوری نتوانسته بدون برقراری ارتباط با سایر کشورها در مسیر توسعه و پیشرفت گام بردارد.

تجارت یا برقراری تعامل در سطح بین‌المللی برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته یا در مسیر توسعه از اهمیت بیشتری برخوردار است. چراکه فرصتی برای ورود سرمایه خارجی به این کشورها فراهم می‌شود و بدین ترتیب توسعه تسریع خواهد شد.

کشورهای درحال توسعه با ورود به عرصه‌های جهانی می‌توانند ظرفیت تولید خود را ارتقا دهند، بهره‌وری افزایش می‌یابد. به منابع مالی دسترسی پیدا خواهند کرد و بدین ترتیب ارزش افزوده محصولات خود را ارتقا خواهند داد یا محصولاتی با کیفیت بالاتر منطبق با استانداردهای جهانی تولید می‌کنند. بدین ترتیب نقشی اثرگذارتر را در زنجیره تامین جهانی از آن خود خواهند کرد. به‌عبارتی تجارت زمینه افزایش رقابت‌پذیری کشورهای درحال‌توسعه را فراهم می‌کند.

در ادامه با امکان دسترسی به بازارهای جدید، مسیر رشد تولید و توسعه صنایع تسهیل می‌شود. در همین حال ورود نهاده‌های تولیدی نیز سهل‌تر از گذشته خواهد شد. بنابراین درنهایت شاهد تولید محصولات متنوع‌تر با کیفیت بالاتر و افزایش تولید صنعتگران در عرصه‌های مختلف خواهیم بود. اقدامی که در درجه نخست موقعیت‌های شغلی متعددی را ایجاد می‌کند و سپس به توسعه هرچه بیشتر اقتصادی منتهی خواهد شد. درواقع می‌توان اینطور اذعان کرد که تجارت، بخش‌های مولد اقتصادی را تقویت می‌کند و درنتیجه به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید با سطح درآمد بالاتر کمک می‌کند. بدین ترتیب کیفیت زندگی مردم نیز در سایه برقراری تعاملات مثبت در سطح جهانی، بهبود خواهد یافت.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که در این میان امکانی برای تبادل دانش فنی و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه و ورود نواوری‌های جدید نیز فراهم خواهد شد.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد تسهیل صادرات یکی از مزیت‌های اصلی بهبود در روابط تجارت بین‌المللی محسوب می‌شود. بر همین اساس نیز بسیاری از کشورها به تجارت آزاد و انعقاد قراردادهای 2جانبه یا چندجانبه با کشورهای دیگر روی آورده‌اند تا چالش‌های موجود در مسیر صادرات مرتفع شوند.

تجربه تاریخی حکایت از آن دارد که برقراری روابط سازنده تجاری با سایر کشورها نقشی سازنده در تحکیم روابط سیاسی میان کشورها نیز ایفا می‌کند. درواقع گسترش روابط اقتصادی با سایر کشورها نقش کلیدی در کاهش تنش‌های سیاسی ایفا خواهد کرد. تاجایی که به اعتقاد برخی فعالان اقتصادی گسترش روابط تجاری بهترین راه تحکیم روابط سیاسی است. درواقع در سایه برقراری روابط تجاری موفق، کشورها در فضایی برد – برد گرد هم می‌آیند و این موضوع به گسترش صلح کمک خواهد کرد. درواقع کشورهایی که در پیمان‌های اقتصادی با یکدیگر هستند و نفع اقتصادی قابل توجهی را از این مسیر از آن خود می‌کنند؛ از ترس لغو روابط تجاری و از دست رفتن مزیت‌های ناشی از آن، با احتیاط بیشتری رفتار می‌کنند.

در ادامه و در تشریح اهمیت و اثرگذاری بهبود روابط تجاری بر روند توسعه صنعتی و اقتصادی باید تاکید کرد که بازار داخلی 85 میلیون نفری ایران پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان در عرضه‌های مختلف نیست. بنابراین برای توسعه و افزایش قابل توجه تولید باید با سایر کشورها تعامل سازنده‌ای برقرار کنیم تا بدین ترتیب امکانی برای تامین نیاز آنها و ارتقا تولید در کشور خوذمان را فراهم کنیم.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که بسیاری از کشورهای همسایه ایران نیز از ظرفیت ویژه‌ای برای صادرات برخوردار هستند. حضور در این کشورها و برقراری تعاملی مثبت با آنها از منظرهای متفاوت دیگری نیز اهمیت دارد. در درجه نخست آنکه فاصله کوتاه تجارت با این کشورها، امکان برقراری روابط سودده‌تر را فراهم می‌کند. در ادامه نیز به بهبود آرامش در منطقه منجر خواهد شد.

علاوه بر تمام موارد یاد شده باید تاکید کرد تلاش برای برقراری تجارتی سازنده با دنیا از وابستگی اقتصاد کشور به نفت می‌کاهد. موضوعی که به‌ویژه در سال‌های اخیر و با شدت گرفتن تحریم و محدودیت بین‌المللی علیه ایران بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. امید می‌رد سیاست‌گذاران نیز ضمن اذعان به امتیازات توسعه تجارت و برقراری روابطی سالم و برد- برد با جهانیان و اثرات مثبت آن بر زندگی و معیشت مردم برای بهبود آن تلاش کنند.

 

 

لینک کوتاه : http://miningandsteel.ir/?p=18748

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.