• امروز : پنج شنبه - 30 دی - 1400
  • برابر با : 17 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Thursday - 20 January - 2022
12

زیرساخت از توسعه صنعتی جاماند

  • کد خبر : 18199
  • 29 مهر 1400 - 15:06
زیرساخت از توسعه صنعتی جاماند

بردیا امیر تیموری / تکیه بر افزایش تولیدات صنعتی کشور ظرف سال‌های اخیر از اهمیتی ویژه برخوردار شده است؛ شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی در این مدت، بر اهمیت رشد تولید داخل افزوده است. درواقع افزایش تولید در صنایع داخلی از سویی تقاضای بازار داخل را برطرف کرده و از طرف دیگر با ایجاد امکانی برای صادرات زمینه ارزآوری را برای کشور فراهم می‌کند که این موضوع آن‌هم در شرایطی که تحریم‌ها از درآمدهای ارزی کشور کاسته از اهمیتی دوچندان برخوردار است.

بردیا امیر تیموری / تکیه بر افزایش تولیدات صنعتی کشور ظرف سال‌های اخیر از اهمیتی ویژه برخوردار شده است؛ شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی در این مدت، بر اهمیت رشد تولید داخل افزوده است. درواقع افزایش تولید در صنایع داخلی از سویی تقاضای بازار داخل را برطرف کرده و از طرف دیگر با ایجاد امکانی برای صادرات زمینه ارزآوری را برای کشور فراهم می‌کند که این موضوع آن‌هم در شرایطی که تحریم‌ها از درآمدهای ارزی کشور کاسته از اهمیتی دوچندان برخوردار است. در عین حال رشد تولید در صنایع مختلف با گردش چرخ صنایع مختلف به اشتغالزایی و ارزش‌آفرینی در اقتصاد منجر شده و از این منظر نیز منافع ملی را به همراه دارد. مجموع مزایای بیان شده باعث شده تا سیاست‌گذاران کشور بر جهش تولید تاکید داشته باشند.
اگرچه همگان بر مزایای جهش تولید در اقتصاد کشور توافق دارند اما رشد تولید نیازمند ایجاد بستری مناسب است که تامین زیرساخت‌های موردنیاز اولین فاکتور در این مسیر به‌شمار می‌رود. توجه به رشد صنعتی کشور ظرف سال‌های گذشته باعث شده تا ظرفیت‌سازی بالایی در بسیاری از صنایع کشور به وجود آید. این ظرفیت‌سازی بر مبنای سرمایه بخش خصوصی، عمومی و دولتی انجام شده است و بنابراین امروز این سرمایه‌گذاران انتظار دارند که با تولید و فروش محصول نتیجه سرمایه‌گذاری خود را دریافت کنند. اما متاسفانه ظرف این سال‌ها زیرساخت‌های مورد نیاز جهت ادامه کار بنگاه‌های تولیدی متناسب با ظرفیت‌سازی در بخش صنعت رشد پیدا نکرده و این موضوع باعث شده تا امروز بسیاری از بنگاه‌های تولیدی کشور در برهه‌های مختلف زمانی با چالش تامین مواردی از جمله انرژی روبرو شوند و این موضوع به توقف تولید در این مجموعه‌ها منجر شود.
توسعه زیرساخت، صنعتی شدن را سرعت می‌بخشد. درواقع توسعه زیرساخت لازمه توسعه صنعتی است. در عین حال توسعه صنعتی می‌تواند زمینه رشد اقتصادی را در هر کشوری فراهم کند. بخش صنعت می‌تواند هدایتگر توسعه در سایر حوزه‌ها باشد و به این ترتیب زمینه رشد و توسعه اقتصادی را در کشور فراهم کند. این موارد بر اهمیت توسعه زیرساخت در هر کشوری می‌افزاید. البته اهمیت توسعه زیرساخت از گذشته مورد توجه کارشناسان و فعالان صنعتی بوده و بر لزوم توسعه هرچه سریعتر زیرساخت در کشور تاکید شده بود و در رابطه با عواقب عقب ماندن توسعه زیرساخت‌ نسبت به توسعه صنعتی و شهرنشینی در کشور بارها هشدار داده شده بود.
با این وجود بی‌توجهی نسبت به نظرات کارشناسان در خصوص توسعه زیرساخت باعث شد تا امروز کشور درگیر چالشی جدی در این زمینه شود که نمونه آن در قطعی برق واحدهای صنعتی کشور در روزهای سرد سال مشاهده شد و در عین حال احتمال توقفی دیگر در تولید واحدهای صنعتی در روزهای سرد سال به دلیل کمبود گاز طبیعی و در ادامه برق وجود دارد.
البته باید به این موضوع تاکید کرد که بحران انرژی این روزها تنها گریبان ایران را نگرفته و بسیاری از سایر کشورهای دنیا نیز با این بحران دست‌‍وپنجه نرم می‌کنند به نحوی که این روزها خبر تعطیلی یا کاهش تولید واحدهای صنعتی به‌دلیل کمبود انرژی یا رشد کم‌سابقه قیمتی و غیراقتصادی شدن تولید در اقصی نقاط دنیا منتشر می‌شود. البته همه‌گیری چالش تامین انرژی در دنیا سرپوشی به ایراد کمبود انرژی در کشور نیست؛ چرا که ایران در زمره کشورهایی در دنیا است که از نعمت منابع طبیعی انرژی از جمله نفت و گاز طبیعی برخوردار بوده و غفلت از توسعه زیرساخت به چالش فعلی در آن انجامیده است.
به هر ترتیب بی‌توجهی به توسعه زیرساخت در کشور باعث شده تا این روزها کشور با چالش تامین انرژی روبرو شود. در این شرایط تحمیل مستمر این فشار به بخش صنعت چندان منطقی به نظر نمی‌آید چرا که این موضوع تنها به تعویق انداختن بحران است و در ادامه افت تولید صنایع کشور می‌تواند به فاجعه‌ای در اقتصاد کشور بدل شود.

لینک کوتاه : http://miningandsteel.ir/?p=18199

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.